Pārskata periodā Iekšējās drošības birojs kriminālvajāšanas uzsākšanai prokuratūrai nosūtīja 48 kriminālprocesus par 113 noziedzīgiem nodarījumiem pret 78 personām, t.sk. 52 amatpersonām - 24 Valsts policijas, 10 Valsts robežsardzes, 8 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, 3 Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonām, un 1 Nodrošinājuma valsts aģentūras, 1 Iekšlietu ministrijas Informācijas centra, 5 pašvaldības policijas nodarbinātiem, kā arī 26 fiziskām personām. Jāatzīmē, ka 21 kriminālprocess kriminālvajāšanas ierosināšanai tika nodots Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai.
Aptuveni piektā daļa no 2024. gadā kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtītajiem kriminālprocesiem bija par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas saistīta ar vardarbību. Vienlaikus daļa kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīto kriminālprocesu bija par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā, kas tieši ietekmē gan ēnu ekonomiku, gan korupciju. Tāpat izmeklēto kriminālprocesu īpatsvara noteiktu daļu veido noziedzīgi nodarījumi pret ceļu satiksmes drošību, nodarījumi pret personas veselību, kas izdarīti ārpus dienesta pildīšanas laika un noziedzīgi nodarījumi pret īpašumu.
Kopumā Iekšējās drošības biroja izmeklēto amata noziegumu īpatsvars ir nemainīgs, vienlaikus konstatēts, ka, salīdzinājumā ar 2023. gada datiem, 2024. gadā pieauga amatpersonu dienesta viltojumu un neizpaužamu ziņu izpaušanas gadījumu skaits, savukārt samazinājās kukuļošanas skaits.
Iekšējās drošības birojs priekšnieka pienākumu izpildītājs Igors Jaunrodziņš norāda: “2024. gada rezultāti apliecina, ka rūpīga un neatkarīga izmeklēšana nodrošina taisnīgumu un atbildību tiesībsargājošajās institūcijās. Aplūkojot aizvadītā gada tiesvedības gaidu, secināms, ka 34 Iekšējās drošības biroja izmeklēto kriminālprocesu ietvaros tika notiesātas 42 personas, tostarp 38 amatpersonas. Šie rezultāti atspoguļo ne tikai efektīvu Iekšējās drošības biroja izmeklēšanas darbu, bet arī tiesu sistēmas spēju nodrošināt taisnīgumu, stiprinot sabiedrības uzticību valsts institūcijām un likuma varai. Vienlaikus, būtiski norādīt, ka 12 kriminālprocesi ir izbeigti. Tajos ar kriminālprocesuāliem līdzekļiem un metodēm rūpīgi izvērtēta amatpersonu rīcība un nav saskatāms noziedzīga nodarījuma sastāvs.”
Iekšējās drošības birojs 2024. gadā organizēja 80 preventīvos pasākumus, būtisku uzsvaru liekot uz informatīvi izglītojošiem pasākumiem - gan veicinot amatpersonu vienotu izpratni par vardarbīgiem noziegumiem, to nepieļaušanu un stiprinot sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām, gan arī informatīviem pasākumiem noziedzīgu nodarījumu tautsaimniecībā novēršanai un jauniešu tiesiskās apziņas veidošanai. Izmantojot komunikācijas tehnoloģijas, paplašinātas iespējas preventīvo pasākumu laikā uzrunāt aizvien plašāku auditoriju – 2024. gadā informatīvi izglītojošos pasākumos piedalījās no 200 līdz pat 800 dalībniekiem.
Stiprinot starptautisko sadarbību, 2024.gadā Iekšējās drošības birojs turpināja aktīvu dalību starptautisko organizāciju ICIN (Iekšējās Kriminālizmeklēšanas tīkls) un EPAC (Eiropas partneri pret korupciju) ietvaros - piedalījās vairākās starptautiskajās konferencēs un pieredzes apmaiņas pasākumos, tādējādi veicinot labās prakses pārņemšanu kvalitatīvai un efektīvai noziegumu atklāšanai un izmeklēšanai.
Sabiedrības iesaiste godprātīgas un atbildīgas valsts pārvaldes veidošanā ik gadu kļūst arvien aktīvāka - to apliecina pieaugošais iesniegumu skaits par iespējamiem amatpersonu pārkāpumiem - 2024. gadā saņemti un izskatīti 1118 iesniegumi. Vienlaikus pieaug arī iedzīvotāju aktīva anonīma ziņošana gan informatīvajā uzticības tālrunī, gan elektroniskajā pastā - aizvadītajā gadā 463 reizes saņemta anonīma informācija.
“Aizvadītais gads Birojam bijis dinamisks un efektīvs, vienlaikus izaicinājumiem bagāts - tāds solās būt arī 2025. gads, kas sācies ar Iekšējās drošības biroja kompetences paplašināšanu, turpmāk paredzot Iekšējās drošības birojam izmeklēt visus gadījumus, kuros Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas vai darbinieki izdarījuši noziedzīgu rīcību gan dienesta pienākumu pildīšanas laikā, gan ārpus tā. Vienlaikus šis gads iezīmē Biroja desmitgadi, kas ir ne vien būtisks atskaites punkts paveiktajam, bet arī stimuls turpināt pilnveidoties, stiprinot biroja kapacitāti un spēju nodrošināt taisnīgumu un likuma ievērošanu. Mēs turpināsim īstenot uzstādītos mērķus un stiprināt sadarbību ar valsts pārvaldes iestādēm un sabiedrību, lai arī turpmāk efektīvi pildītu mums uzticētos uzdevumus!” uzsver I. Jaunrodziņš.