DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. septembrī, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Noziedzība
1
1

Valsts policija pabeidz izmeklēšanu kriminālprocesā par apreibinošu vielu apriti Ventspilī

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Ventspils reģionālās nodaļas amatpersonas ir pabeigušas izmeklēšanu kriminālprocesā par narkotisko un psihotropo vielu nelegālu apriti Ventspils pilsētā, kuru veica organizēta grupa, kamēr organizētās grupas vadītājs koordinēja grupas darbību, atrodoties ieslodzījuma vietā. Tāpat kriminālprocesā pierādīta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija, proti, nauda, kas iegūta no pārdotajām apreibinošajām vielām, laista apritē. Krimināllietas materiāli nodoti prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

2022. gada izskaņā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas aizturēja divu vīriešus aizdomās par nelikumīgu narkotisko un psihotropo vielu apriti Ventspils pilsētā. Veicot kratīšanu automašīnā, priekšējā pasažiera vietā uz grīdas atrasts viens vīstoklis ar gaišu pulverveida vielu, kas tika izņemts un nogādāts ekspertīzē. Tiesu ekspertīzes gaitā konstatēts, ka ekspertīzei iesniegtajā maisiņā esošā viela satur amfetamīnu, kas ir aizliegta sevišķi bīstama psihotropa viela, kuru nelegāla aprite un ļaunprātīga lietošana apdraud veselību.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka abi aizdomās turētie šo vielu iegādājās Jūrmalā no organizētās grupas dalībnieka ar nodomu pārdot to Ventspilī. Tāpat automašīnā atrasts polimēra maisiņš ar pulverveida vielu un tas satur metamfetamīnu, izņemts mobilais telefons, kurā atradās seši polimēra maisiņi ar baltas krāsas pulverveida vielu, kas satur metamfetamīnu. Tāpat automašīnā esošajā cigarešu paciņā tika atrasts un izņemts polimēra materiāla maisiņš ar gaišas krāsas pulverveida vielu, kas satur protonitazēnu, kas ir narkotiska viela. Tāpat tika atrasts vīstoklis, ko personas automašīnas apturēšanas laikā izmeta no automašīnas un konstatēts, ka tas satur metonitazēnu, kas ir narkotiska viela. Savukārt, veicot kratīšanu abu aizturēto vīriešu dzīvesvietās Ventspilī, atrastas un izņemtas narkotiskās un psihotropās vielas, kas satur amfetamīnu, metamfetamīnu un protonitazēnu.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka trīs vīrieši, mantkārīgu tieksmju vadīti, sadalot pienākumus savā starpā, izveidoja apvienību organizētas grupas veidā, ar noziedzīgu nodomu neatļauti, realizācijas nolūkā, iegādāties, glabāt, pārvadāt un realizēt narkotiskās vielas lielā apmērā.

Viens no vīriešiem, atrodoties brīvības atņemšanas vietā, organizēja neatļautu narkotisko vielu iegādāšanos, glabāšanu un pārvadāšanu realizācijas nolūkā, bet otrs vīrietis Ventspils pilsētā veica darbības, saistītas ar aizliegto vielu realizāciju. 

Personas vienojās, ka saskaņā ar  noziedzīgo lomu sadali, viņi paņēma slēptuvēs, kas pamatā atradās Rīgā, dažādās vietās, paslēptās narkotiskās un psihotropās vielas, pēc kā tās nogādāja Ventspilī un pēc tam veica  to sadalīšanu pa devām un realizāciju Ventspils pilsētā – narkotisko un psihotropo vielu  devas pārdodot vai nododot personām, kas tās iegādājas, vai arī tās nododot caur slēptuvēm – paslēpjot aizliegtās vielas dažādās slēptuvēs Ventspilī.

Tāpat izmeklēšanā gūti pierādījumi tam, ka daļu no naudas, ko personas saņēma pretlikumīgo darbību rezultātā, viņi izmantoja, iegādājoties citas narkotiskās un psihotropās vielas, taču lielāko daļu naudas, pārskaitīja no viena un otru un trešo kontu, tādējādi sajaucot kopā ar citiem naudas līdzekļiem.

Viena no personām, ventspilnieks jau atrodas ieslodzījuma vietā, izciešot sodu par līdzīgām darbībām Ventspils pilsētā. Vēl divas personas jau iepriekš ir nonākušas policijas redzeslokā, savukārt viens no vīriešiem policijas redzeslokā nebija nonācis.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Ventspils reģionālās nodaļas amatpersonas ir pabeigušas izmeklēšanu kriminālprocesos par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā un ja tās izdarījusi organizēta grupa un par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu realizācijas nolūkā un par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu realizēšanu, ja to izdarījusi organizēta grupa un ja tas izdarīts ar narkotiskajām un psihotropajām vielām lielā apmērā.

Saskaņā ar Krimināllikumu, bargākais sods par šādiem noziedzīgiem nodarījumiem ir brīvības atņemšana uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem soda apmēru noteiks tiesa.

Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

Valsts policija informāciju par personām, kuras iegādājas, tirgo vai uzglabā nelegālās cigaretes, psihotropās un narkotiskās vielās, kā arī alkoholu, iegūst operatīvas darbības rezultātā, taču nereti Valsts policija informāciju par kāda iedzīvotāja pretlikumīgajām darbībām saņem no iedzīvotājiem, par ko likumsargi izsaka pateicību un aicina arī turpmāk ziņot par šāda veida pārkāpumiem.

Atgādinām, ka ziņot var pa tālruni 110, kā arī zvanot uz Valsts policijas uzticības tālruni 67075444 (šis ir automātiskais atbildētājs, tāpēc informāciju precīzi jādefinē), vai arī rakstot uz e-pastu uzticiba@vp.gov.lv.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma

Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)

NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)

 

 

12 rīcības virzieni:

1. Riski, politika un koordinācija

2. Starptautiskā sadarbība

3. Finanšu sektors

4. Nefinanšu sektors

5. Juridiskās personas un veidojumi

6. Finanšu izlūkošana

7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana

8. Konfiskācija

9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana

10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas

11. Proliferācijas finansēšanas finanšu sankcijas

12. Starptautiskās un nacionālās sankcijas

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI