Tajos būvobjektos, kuros ir ieviesta EDLUS, ir samazinājies Valsts ieņēmumu dienesta (VID) konstatēto pārkāpumu skaits, vērojams lielāks fiskālais efekts no darba ņēmēju papildu ienākumu deklarēšanas, tādējādi samazinot nedeklarēto darba ienākumu īpatsvaru. Svarīgi ir arī tas, ka EDLUS izmantošana nodrošina būvobjektā pārredzamību nodarbināto darba laika reģistrācijā, veicina likumīgu nodarbinātību, kas samazina “aplokšņu algu” izmaksas risku, un palielina uzņēmumu labprātīgu nodokļu saistību izpildi, tādējādi palielinot nodokļu ieņēmumus un nodarbināto iespējas saņemt sociālās garantijas.
Izvērtējuma rezultātā secināts, ka EDLUS ir viens no visefektīvākajiem rīkiem ēnu ekonomikas mazināšanai, un tā ieviešana ir attaisnojusies. Lai turpinātu iesākto būvniecības nozares sakārtošanā, ir svarīgi paplašināt EDLUS izmantošanu, turpmāk pievēršot pastiprinātu uzmanību tiem būvniecības objektiem, kuros EDLUS izmanto.
Tāpat ir jāveic pasākumi turpmākai EDLUS datu izmantošanas efektivitātes uzlabošanai. Papildus paredzēts, ka VID, sākot ar 2025. gadu un turpmāk katru gadu, veiks vismaz 50 pārbaudes būvlaukumos, lai pārliecinātos par EDLUS reģistrēto datu atbilstību un veicinātu būvdarbu veicējus ievērot normatīvo aktu prasības.
Informatīvais ziņojums ir sagatavots sadarbībā ar VID, Ekonomikas ministriju, Būvniecības valsts kontroles biroju, Labklājības ministriju un Valsts darba inspekciju. Tas skatāms Tiesību aktu projektu portālā.