DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. novembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Maksātnespējas sektora risks NRA 2023 novērtēts kā vidēji zems

Finanšu sektora attīstības padomē,  kuru vada Ministru prezidente Evika Siliņa ir izskatīts Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas (NILLTPF) risku novērtējums par 2020.–2022. gadu (turpmāk – NRA 2023), kurā maksātnespējas sektora risks NRA 2023 novērtēts kā vidēji zems.

Maksātnespējas sektorā korupcijas drauds saistīts ar maksātnespējas procesa administratoru (turpmāk – administratori) ekskluzīvo kompetenci pārņemt parādnieka dokumentus un norēķinu kontus, izvērtēt parādnieka veiktos darījumus un parādnieka bijušo amatpersonu rīcību un atbildību. Pārskata periodā Finanšu izlūkošanas dienests no administratoriem kopsummā saņēmis 79 ziņojumus par aizdomīgiem darījumiem, un minētais rādītājs starp nefinanšu sektora likuma subjektiem atzīts par augstu.

Maksātnespējas kontroles dienesta direktore Inese Šteina: “Savlaicīgi un kvalitatīvi ziņojumi par aizdomīgiem darījumiem ir viens no noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas stūrakmeņiem. Administratoru pienākuma ziņot izpilde šajā pārskata periodā bija viena no Maksātnespējas kontroles dienesta uzraudzības prioritātēm, un tas atspoguļojas pozitīvos rādītājos – administratori aktīvi ziņo par aizdomīgiem darījumiem maksātnespējas procesos”.

Vienlaikus, ņemot vērā to, ka administratori ir kļuvuši par Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma (turpmāk – Novēršanas likums) subjektiem salīdzinoši nesen – tikai 2020. gada 1. janvārī, NRA 2023 nav identificēti specifiski riski, kas būtu attiecināmi tieši uz maksātnespējas sektoru un administratoriem kā Novēršanas likuma subjektiem.

Lai gan identificētais maksātnespējas sektora riska līmenis nav augsts, Maksātnespējas kontroles dienests ir izvirzījis vairākus sektora risku mazinošus priekšlikumus, kas ir iekļauti NRA 2023:

  1. Centralizēt uzraudzību Novēršanas likuma prasību izpildē attiecībā uz administratoriem un noteikt vienu uzraudzības un kontroles institūciju – Maksātnespējas kontroles dienestu un virzīt attiecīgus grozījumus Novēršanas likumā;
  2. Stiprināt Maksātnespējas kontroles dienesta kapacitāti uzraudzības pasākumu veikšanai;
  3. Turpināt veikt preventīvus uzraudzības pasākumus administratoriem (informatīvo materiālu izstrāde, bezmaksas informatīvo pasākumu organizēšana, rīcības nepareizības izskaidrošana);
  4. Izglītot administratora amata pretendentus par Novēršanas likuma prasību izpildi;
  5. Izvērtēt iespējas, kā veicināt Novēršanas likuma subjektiem informācijas pieejamību par patieso labuma guvēju attiecībā uz juridiskajām personām, kas ir reģistrētas ārvalstīs;
  6. Veikt grozījumus normatīvajā regulējumā, lai no kredītiestādēm iegūtā informācija par parādnieka darījumiem trīs gadu periodā pirms maksātnespējas procesa pasludināšanas būtu administratoriem pieejama bez maksas.

NRA 2023 pieejams Finanšu izlūkošanas dienesta mājaslapā.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēma

Nacionālais NILLTPF risku novērtēšanas ziņojums par 2020.–2022. gadu (NRA 2023)
Nacionālā finanšu noziegumu novēršanas un apkarošanas stratēģija (apstiprināta 10.01.2024.)

NILLTPFN pasākumu plāns 2024.–2026. gadam (spēkā no 02.05.2024)

 

 

12 rīcības virzieni:

1. Riski, politika un koordinācija

2. Starptautiskā sadarbība

3. Finanšu sektors

4. Nefinanšu sektors

5. Juridiskās personas un veidojumi

6. Finanšu izlūkošana

7. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšana un kriminālvajāšana

8. Konfiskācija

9. Terorisma finansēšanas izmeklēšana un kriminālvajāšana

10. Terorisma finansēšanas preventīvie pasākumi un finanšu sankcijas

11. Proliferācijas finansēšanas finanšu sankcijas

12. Starptautiskās un nacionālās sankcijas

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI