DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Plānotas Atveseļošanas fonda investīcijas AML inovāciju centra izveidei un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas spēju stiprināšanai

5. jūlijā Ministru kabinets pieņēma zināšanai Iekšlietu ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par ekonomisko noziegumu izmeklēšanas spēju stiprināšanu. Ziņojuma mērķis ir informēt par attīstības pasākumiem un investīcijām, kādas plānots īstenot AML (naudas atmazgāšanas novēršanas) inovāciju centra izveidei cīņā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas spēju stiprināšanai. Investīcijas plānotas no ES Atveseļošanas fonda līdzekļiem.

AML inovāciju centra izveides kopējo finansējumu 1 474 010 eiro apmērā plānots segt no Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansējuma. Savukārt ekonomisko noziegumu izmeklēšanas spēju stiprināšanai no ES Atveseļošanas fonda līdzekļiem paredzēts segt  finansējumu 1 050 000 eiro apmērā.

Viens no Atveseļošanas fonda ietvaros paredzēto reformu mērķiem likuma varas jomā ir noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma vai proliferācijas identificēšanas spēju stiprināšana, kā arī tiesiskuma veicināšana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, krāpšanas, finanšu, ekonomisko noziegumu identificēšanas vai atklāšanas un tiesu efektivitātes stiprināšana. Paredzēts stiprināt arī specializēto izmeklētāju  iesaisti un profesionalitāti ekonomisko noziegumu izmeklēšanā un iztiesāšanā.

Lai īstenotu minētās reformas mērķus, plānota AML inovāciju centra izveide un aprīkošana, informācijas tehnoloģiju iepirkšana zināšanu apmaiņai un informācijas aizsardzībai, datu un hipotēžu analīzei. Tāpat tika ieviesta jauna, starptautiskai praksei atbilstoša ziņošanas sistēma par aizdomīgiem darījumiem, kas nodrošinās ne tikai datu integritāti, drošību un konfidencialitāti, bet arī Finanšu izlūkošanas dienesta, kas ir vadošā iestāde noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanā, procesu atbilstību starptautiskajiem standartiem.

Savukārt, nodrošinot Valsts policijas spēju stiprināšanu, no Atveseļošanas fonda finansējuma ir paredzēts iegādāties nepieciešamo tehnisko aprīkojumu izmeklētāju vajadzībām procesuālo darbību veikšanai, kā arī mobila un attālināta darba apstākļiem pielāgotus tehniskos līdzekļus, tostarp arī reģionālajām struktūrvienībām. Tiks organizētas arī apmācības ekonomisko un vides noziegumu jomā. Papildus tam tiks izstrādāts Valsts policijas attīstības rekomendāciju ieviešanas progresa ziņojums ar Valsts policijas apstiprinātu ieviešanas progresa plānu, kas nodrošinās ilgtermiņa noziedzīgi iegūto līdzekļu izmeklēšanas efektivizāciju, jau līdz 2025.gada sākumam par 40 % palielinot kriminālvajāšanai nodoto kriminālprocesu īpatsvara pieaugumu un atklāto vides noziegumu kriminālprocesu īpatsvaru.

Īstenojot minētās investīcijas, tiks nodrošināta arī Eiropas Komisijas un “Moneyval” rekomendāciju ieviešana, kā arī iekšējo procesu optimizācija un kvalitātes stiprināšana, kuru mērķis ir izskaust funkciju dublēšanos un nodrošināt iekšējo procesu vienkāršošanu un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitātes uzlabošanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU