VIEDOKĻI
>
Par Latviju. Par Tevi Latvijā.
TĒMAS
27. maijā, 2014
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Komentārs
TĒMA: Tieslietas
12
12

Pārmaiņas administratīvo pārkāpumu jomā: personas sodīšana ilgstoša administratīvā pārkāpuma gadījumā

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

LV portāla infografika

Saeimā izskatīšanai iesniegts un nodots darbam komisijā jaunais likumprojekts „Administratīvo pārkāpumu procesa likums” (APPL), kura spēkā stāšanās laiku provizoriski min ar 2016.gadu.
Lai informētu sabiedrību par jaunā likumprojekta konceptu, Tieslietu ministrijas atbildīgie speciālisti ir sagatavojuši skaidrojošus komentārus, kuros iepazīstina ar topošā likuma administratīvo sodu un to procesuālās piemērošanas aspektiem. Šajā komentārā īsumā par piemērojamā soda regulējumu, kas paredzēts par ilgstošu administratīvo pārkāpumu.

Informāciju sagatavoja: Ilze Andruškina,

Valststiesību departamenta Administratīvo tiesību nodaļas juriskonsulte

Piemērots administratīvais sods neatbrīvo personu, kura izdarījusi pārkāpumu, no tā pienākuma izpildīšanas, par kura nepildīšanu šis sods ir uzlikts. Lai risinātu šobrīd praksē ļoti aktuālo jautājumu saistībā ar ilgstošiem pārkāpumiem (piemēram, būvniecības un būvju uzturēšanas un izmantošanas jomā), par kuru izdarīšanu uzliktais sods nav pietiekami motivējošs apstāklis, lai persona pienākumu izpildītu, par kura nepildīšanu tā sodīta, likumprojektā ir ietverts regulējums soda piemērošanai ilgstoša pārkāpuma gadījumā.

Likumprojektā ir ietverta ilgstoša pārkāpuma definīcija, proti, nepārtraukta viena pārkāpuma sastāva īstenošana, kas saistīta ar ilgstošu pienākumu nepildīšanu. Ja ilgstošs pārkāpums ar soda piemērošanu netiks pārtraukts, jaunu administratīvo sodu par ilgstošu pārkāpumu varēs piemērot pēc tam, kad pārkāpuma pārtraukšanai būs pagājis saprātīgs laiks. Tas nozīmē, ka amatpersona sākotnēji informēs pārkāpēju par saprātīgu laiku pārkāpuma pārtraukšanai. Ja sodītā persona neizpildīs šo pienākumu, amatpersona, paejot iepriekš noteiktajam saprātīgajam laikam, būs tiesīga piemērot jaunu administratīvo sodu. Jēdziens "saprātīgs laiks" būs konkretizējams katrā konkrētajā gadījumā, ievērojot nozares specifiku un konkrētā pārkāpuma raksturu.

Kaut arī atbilstoši dubultās sodīšanas aizlieguma principam personu par vienu pārkāpumu var sodīt tikai vienu reizi, konkrētajā situācijā, paejot saprātīgam laikam, prezumējams, ka persona izdara jaunu pārkāpumu (jauns periods) un ir pieļaujams to sodīt.

Jau šobrīd tiesu praksē ir atrodami atsevišķi nolēmumi, kuros tiesa ir ieviesusi jēdzienu "saprātīgs termiņš" un atzinusi par pieļaujamu personas sodīšanu, paejot šim termiņam.

Turpmāk vēl.

TEMATS

Administratīvo pārkāpumu reforma (publikāciju saraksts)

Vienotas izpratnes un lasītāju ērtības labad LV portāls Tieslietu ministrijas sagatavotos komentārus par likumprojektu APPL publicē savstarpēji integrētā sasaistē:

***
Šajā publikācijā paustais autora viedoklis un skatījums var nesakrist ar LV portāla redakcijas nostāju. Ar LV portāla redakcionālo politiku var iepazīties šeit.
Labs saturs
12
Pievienot komentāru
Ēnu ekonomika sūta greizu signālu sabiedrībai
Ēnu ekonomika sabiedrībai sūta greizu signālu par to, kas ir vērtība. Lūk, ja šmaucamies, tad pelnām! Tā nav iespējama ilgtspējīga attīstība.
Evita Goša
“SCHWENK Latvija” valdes locekle, Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) Ēnu ekonomikas apkarošanas darba grupas vadītāja
Pirms mēneša, Noziedzība

LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI