Labdien! Vienā mājsaimniecībā dzīvo trīs personas: divas māsas, kas ir īpašuma īpašnieces (kopīpašums, kas iegūts mantojuma ceļā), un jaunākās māsas meita (deklarēta īpašumā). Vecākā māsa diezgan bieži veicina konfliktus ar savu māsu un māsas meitu, t. i., rupji uzvedas – apsaukā, kliedz, apmelo, ir pat bijuši fiziski draudi. Viņa uz konfliktiem īpaši mēģina izprovocēt māsas meitu (uzgriež skaļu mūziku dienas laikā, nobloķē virtuvē pieeju gāzes plītij, ūdens krānam, tādējādi neļaujot pagatavot kafiju vai brokastis, karina netīrus dvieļus pie māsas meitas istabas logiem). Terors no viņas puses visvairāk izpaužas, kad viņa ar māsas meitu mājās ir viena. Lūdzu, sakiet, vai māsas meitai, kura visbiežāk kļūst par terora upuri, ir kādas tiesības?
Jebkurā situācijā, kad uzskatāt, ka jūs vai tuvinieki cieš no kādas personas darbības vai bezdarbības, jums ir tiesības vērsties policijā ar iesniegumu.
Saskaņā ar Cilvēktiesību gidā norādīto informāciju vardarbība ģimenē ir aizskaroša uzvedība kopīgā (nedalītā) mājsaimniecībā, ģimenē vai intīmās attiecībās starp laulātajiem vai bijušajiem laulātajiem:
“Vardarbība ģimenē ir jebkāda veida vardarbīgs aizskārums – fizisks, seksuāls, verbāls, emocionāls vai ekonomisks –, kas noticis starp laulātajiem vai bijušajiem laulātajiem, nereģistrētas kopdzīves partneriem vai bijušajiem partneriem, pirmās pakāpes radiniekiem (bērniem un vecākiem), otrās pakāpes radiniekiem (mazbērniem, vecvecākiem, brāļiem un māsām), personām, kurām ir kopīga (nedalīta) saimniecība.”
Latvijā normatīvie akti varmākam par attiecīgu rīcību paredz gan civilatbildību, gan kriminālatbildību, gan administratīvo atbildību.
Piemēram, Krimināllikuma (KL) 174. panta pirmajā daļā par cietsirdīgu vai vardarbīgu apiešanos ar nepilngadīgo, ja ar to nepilngadīgajam nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas un ja tās nodarījušas personas, no kurām cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs, un ja šīm darbībām nav bijušas šā likuma 125. vai 126. pantā paredzētās sekas, noteikts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību.
Savukārt atbilstoši KL 174.1 pantam par cietsirdīgu vai vardarbīgu apiešanos ar personu, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir pirmajā vai otrajā radniecības pakāpē, vai pret laulāto vai bijušo laulāto, vai pret personu, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir vai ir bijis pastāvīgās intīmās attiecībās, vai pret personu, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājam ir kopīga (nedalīta) saimniecība, ja ar to minētajai personai nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas un ja šīm darbībām nav bijušas šā likuma 125., 126. vai 130. pantā paredzētās sekas, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību.
Plašāka informācija par vardarbību ģimenē pieejama Cilvēktiesību gidā, kā arī tīmekļvietnē www.cietusajiem.lv.
Lai gūtu atbalstu un nepieciešamo informāciju, iesakām izmantot atbalsta tālruni 116006 noziegumos cietušajiem. Tā mērķis ir sniegt bezmaksas psiholoģisko, emocionālo un informatīvo palīdzību personām, kuras cietušas no noziedzīgiem nodarījumiem. Uz šo tālruni var zvanīt arī tad, ja esat cietušā tuvinieks vai nozieguma liecinieks.
Bezmaksas atbalsta tālrunis darbojas katru dienu no plkst. 12.00 līdz 22.00.
Informācija par to, kā ziņot policijai, pieejama šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!