Fiziskās personas maksātnespējas procesa mērķis papildus saistību izpildei ir dot iespēju parādniekam tikt atbrīvotam no atlikušajām parādsaistībām un atjaunot maksātspēju.
FOTO: Freepik
Pirmajā skaidrojumā LV portāls rakstīja, kas ir fiziskās personas maksātnespējas process, kādas saistības iespējams dzēst un kādos gadījumos to var uzsākt. Šajā skaidrojumā – par pieteikuma iesniegšanas un izskatīšanas kārtību, ar ko fiziskās personas maksātnespējas process atšķiras no juridiskās personas maksātnespējas procesa un kāpēc nepieciešama depozīta iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā.
Atbilstoši Maksātnespējas kontroles dienesta statistikas datiem 2018. gadā ir iesniegti 1996 pieteikumi par fiziskās personas maksātnespējas lietas ierosināšanu. Fiziskās personas maksātnespējas procesu pasludina, ja tiesa konstatē vismaz vienu no šādām pazīmēm:
Parādnieka maksātnespējas procesu pasludina tiesa, un tās spriedums nav pārsūdzams.
Pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas un bankrota procedūras uzsākšanas maksātnespējas procesa administrators (turpmāk tekstā – administrators):
Vienlaikus jāņem vērā, ka saistību dzēšanas plāna iesniegšana tiesā ir fiziskās personas pienākums.
Saistību dzēšanas procedūras laikā administratoram ir mazāk pienākumu:
Fiziskās personas maksātnespējas procesā administratoram ir noteikts pienākumu kopums, par kuru neizpildi administrators atbild Maksātnespējas likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Proti, atbilstoši minētā likuma 176. pantam gan fiziskajai personai, gan kreditoriem ir tiesības iesniegt sūdzību par administratora rīcību Maksātnespējas kontroles dienestā (MKD).
Fiziskās personas un juridiskās personas maksātnespējas process atšķiras savā būtībā. Galvenā abu maksātnespējas procesu atšķirība izriet no to mērķa. Proti, juridiskās personas maksātnespējas procesa mērķis ir kreditoru prasījumu apmierināšana pēc iespējas lielākā apmērā, kā rezultātā juridisko personu likvidē, savukārt fiziskās personas maksātnespējas procesa mērķis papildus saistību izpildei ir dot iespēju parādniekam tikt atbrīvotam no atlikušajām parādsaistībām un atjaunot maksātspēju.
Līdz ar to fiziskās personas maksātnespējas procesā papildus kreditoru apmierināšanai to prasījumos ir paredzēti arī audzinoša rakstura tiesiskie pasākumi, lai persona apzinātos savu atbildību un nopelnītu saistību dzēšanu:
Ja juridiskās personas maksātnespējas procesā parādnieka izpildinstitūcijas zaudē tiesības rīkoties ar parādnieka mantu, tad fiziskās personas maksātnespējas procesā saistību dzēšanas procedūrā šīs tiesības personai atjauno. Tas nozīmē, ka personai ir jāspēj uzņemties atbildību par turpmāko rīcību ar savām finansēm, rūpīgi ievērojot Maksātnespējas likuma prasības.
Fiziskās personas maksātnespējas process Latvijā nav paredzēts kā sociāla rakstura bezmaksas pasākums maznodrošinātu personu vai finansiālās grūtībās nonākušu personu atbrīvošanai no parādsaistībām. Tā mērķis ir atgriezt sabiedrībā un ekonomiskajā apritē maksātspējīgu, ekonomiski aktīvu un atbildību uzņemties spējīgu personu.
Līdz ar to konkrēto fiziskās personas maksātnespējas procesu faktiski finansē pati fiziskā persona. Fiziskās personas iemaksāto maksātnespējas procesa depozītu divu valstī noteikto minimālo mēnešalgu apmērā novirza administratora atlīdzības divu minimālo mēnešalgu apmērā segšanai. Vienlaikus likumdevējs paredzējis, ka administrators nav tiesīgs papildus minētajai atlīdzībai prasīt pievienotās vērtības nodokļa segšanu, tādējādi pasaudzējot fiziskās personas finansiālo situāciju.
Fiziskās personas maksātnespējas procesa ilgums ir atkarīgs no tā, vai parādniekam ir manta, ko realizēt bankrota procedūrā, un kāds ir tās apjoms (mantas pārdošanas termiņš noteikts seši mēneši no maksātnespējas procesa pasludināšanas, kas var būt īsāks vai, tieši otrādi, pagarināts, ja minētajā termiņā mantu nav izdevies realizēt), kā arī no veicamajām papildu darbībām bankrota procedūras laikā (darījumu apstrīdēšana u. c.) un no atlikušo saistību apmēra pēc bankrota procedūras pabeigšanas un saistību segšanai novirzāmās summas.
Saistību dzēšanas termiņš ir noteikts:
Vienlaikus, ja saistības minētajā apjomā objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams segt, parādniekam ir pienākums ik mēnesi maksāt vismaz 1/3 no ienākumiem, bet ne mazāk kā 1/3 no minimālās mēnešalgas (bruto). Tādā gadījumā saistību dzēšanas termiņš ir:
Aprēķinot minētos termiņus, līgumsodu un nokavējuma procentus neņem vērā.
Fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma (turpmāk tekstā – pieteikums) iesniegšanas un izskatīšanas kārtību regulē Civilprocesa likums. Proti, pieteikums iesniedzams tiesā pēc parādnieka deklarētās dzīvesvietas, kas viņam bija reģistrēta trīs mēnešus pirms pieteikuma iesniegšanas tiesā, bet, ja tādas nav, – pēc faktiskās dzīvesvietas. Tiesa pieņem pieteikumu no parādnieka, viņa aizbildņa vai aizgādņa.
Tāpat tiesas kompetencē ir pieteikuma izskatīšana un maksātnespējas procesa pasludināšana vai arī pieteikuma noraidīšana. Pieteikuma izskatīšanu likumdevējs ir paredzējis īsos termiņos – lietu tiesa izskata septiņu dienu laikā no tās ierosināšanas dienas. Tiesa pieteikumu izskata rakstveida procesā, izņemot gadījumu, kad tā uzskata par nepieciešamu lietu izskatīt tiesas sēdē.
Pieteikumā jānorāda:
Ja pieteikumu iesniedz parādnieks kopā ar savu laulāto vai ar personu, kura sastāv ar parādnieku radniecībā vai svainībā līdz otrajai pakāpei, tad minētā informācija jānorāda par katru iesniedzēju atsevišķi. Vienlaikus pieteikumam klāt jāpievieno dokumenti, kas apstiprina valsts nodevas un citu tiesas izdevumu samaksu likumā noteiktajā kārtībā un apmērā, depozīta samaksu un apstākļus, uz kuriem pieteikums pamatots. Savukārt, ja tiesa maksātnespējas procesu pasludina, tā ieceļ administratoru, kuru izvēlas pēc nejaušības principa, veicot automātisku atlasi no administratoru pretendentu saraksta.
Fiziskās personas maksātnespējas process ir paredzēts vienīgi labticīgām personām. Labticības princips paredz, ka procesā iesaistītajām personām savas tiesības jāizmanto un pienākumi jāizpilda labā ticībā. Proti, parādnieks un kreditors nedrīkst izmantot procesu, lai netaisnīgi iedzīvotos. Tas nozīmē, ka fiziskā persona ne tikai nedrīkst nepildīt un neievērot Maksātnespējas likumā noteiktos pienākumus un prasības, bet arī nedrīkst šīs prasības izpildīt formāli. Pildot savus pienākumus un izmantojot tiesības, fiziskajai personai ir jārīkojas atbilstoši Maksātnespējas likuma un fiziskās personas maksātnespējas procesa mērķim un vispārējiem maksātnespējas procesa principiem – pretējā gadījumā maksātnespējas procesu izbeigs.
Nav pamata paļauties uz iespēju atteikties no maksātnespējas procesa turpināšanas, ja konstatēs kādu no ierobežojumiem vai pienākumu neizpildi. Ja maksātnespējas process ir pasludināts, tad izpilda visas bankrota procedūrā paredzētās darbības (darījumu apstrīdēšana ar mērķi atgūt parādnieka mantu, kā arī visas mantas pārdošana).
Tāpat parādniekam jāņem vērā, ka piedziņa maksātnespējas procesā ir vērsta arī uz parādnieka daļu laulāto kopmantā, kā arī uz mantojuma masu. Vienlaikus, nosakot fiziskās personas ienākumu apmēru, atbilstoši kuram aprēķināms kreditoriem veicamo ikmēneša maksājumu apmērs, jāņem vērā ne tikai jebkāda veida izmaiņas atalgojumā, bet arī mantojums, dāvinājumi u. tml. ienākumi. Piemēram, ja persona manto zemesgabalu, tad tas būs jāpārdod, lai Maksātnespējas likumā noteikto daļu no ienākumiem novirzītu kreditoru prasījumu segšanai.
Skaidrojums sagatavots, balstoties uz Maksātnespējas kontroles dienesta sniegto informāciju.