Labdien! Man ir izveidojusies liela problēma. Es nevaru samaksāt kredītus, jau lieli kavējumi, parādi. Apvienot kredītus visi atsakās, jau nezinu, ko darīt, palīdziet, lūdzu, ļoti lūdzu, es vairs nezinu, kur meklēt palīdzību.
Šobrīd Latvijā ir pieejami divi mehānismi fiziskās personas atbrīvošanai no parādsaistībām, kas reglamentēti Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā (ja kopējās parādsaistības nepārsniedz 5000 eiro) un Maksātnespējas likumā (ja kopējās parādsaistībās pārsniedz 5000 eiro).
Par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām līdz 5000 eiro
No 2025. gada 21. janvāra ir paplašināts personu loks, kuras var tikt atbrīvotas no parādsaistībām līdz 5000 eiro.
Proti, iespēju saņemt atbrīvojumu no parādsaistībām līdz 5000 eiro nu var izmantot ne tikai trūcīgā un maznodrošinātā mājsaimniecībā esošās personas kā līdz šim, bet arī invaliditātes vai vecuma pensijas saņēmēji (tostarp valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēji, kuri ir sasnieguši pensijas vecumu vai ir pilngadīgas personas, kam noteikta invaliditāte), personas, kuru aprūpē ir vismaz trīs bērni vai kuras apgādā bērnu ar invaliditāti.
Lai fizisko personu varētu atbrīvot no parādsaistībām, vienlaikus jāpastāv astoņiem nosacījumiem, kas paredzēti Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likuma 4. pantā un 5. pantā:
1. persona pēdējos 12 mēnešus ir bijusi nodokļu maksātājs Latvijā vai pēdējos 12 mēnešus ir bijusi deklarēta Latvijā, un tā saņem sociālos maksājumus no Latvijas valsts vai pašvaldības budžeta līdzekļiem (piemēram, pensija, pabalsts, atlīdzība saistībā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību);
2. pieteikuma iesniegšanas dienā personas vidējie ienākumi mēnesī pēdējā gada laikā, neskaitot līdzekļus 15% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas par katru apgādībā esošo bērnu, nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru, reizinot ar koeficientu 1,5 (ja parādnieka apgādībā nav bērnu, ar pašreizējo minimālo mēnešalgu (740 eiro) vidējie ienākumi pēdējā gada laikā nedrīkst pārsniegt 1110 eiro mēnesī);
3. personai nav kreditoru, kuru prasījuma tiesības pret attiecīgo fizisko personu ir nodrošinātas ar komercķīlu, zemesgrāmatā vai Kuģu reģistrā reģistrētu hipotēku uz attiecīgās fiziskās personas vai trešās personas mantu;
4. personai nav mantas ārpus Latvijas;
5. personai pēdējo trīs gadu laikā pirms pieteikuma iesniegšanas vismaz trīs mēnešus ir bijis trūcīgā vai maznodrošinātā mājsaimniecībā esošās personas statuss, vai arī personai:
6. parādniekam nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes pienākums;
7. visu no patērētāja kreditēšanas līguma izrietošo parādsaistību pamatparāda un blakus saistību kopējais apmērs nepārsniedz 5000 eiro;
8. parādsaistības ir noslēgtas ar kredīta devēju, kas ir tiesīgs sniegt patērētājam kreditēšanas pakalpojumus Latvijā.
Saskaņā ar Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likuma 8. pantu, ja fiziskā persona uzskata, ka atbilst visiem likumā noteiktajiem nosacījumiem, tad viņai zvērinātam notāram jāiesniedz pieteikums, kuram klāt jāpievieno dokumenti:
Proti, lai parādnieks varētu uzsākt fiziskas personas atbrīvošanas no parādsaistībām procesu, viņam jāvēršas pie zvērināta notāra tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kurā ir parādnieka deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tādas nav, – faktiskā dzīvesvieta. Informāciju par zvērinātiem notāriem var atrast tīmekļvietnes “Latvijas Notārs” sadaļā “Meklēt notāru”.
Pieteikums jāsagatavo atbilstoši Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likuma 1. pielikumam, ko var ērti lejupielādēt tiesību aktu vietnē likumi.lv, atverot Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likuma 1. pielikumu.
Pieteikumā jums būs jānorāda attiecīgās (ieinteresētās) personas (kreditora) vārds, uzvārds un personas kods vai firmas (nosaukums) un reģistrācijas numurs, kurai esat parādā.
Ar detalizētāku informāciju varat iepazīties LV portāla sagatavotajā publikācijā “Kā var saņemt atbrīvojumu no parādsaistībām līdz 5000 eiro”.
Par fiziskās personas maksātnespējas procesu
Maksātnespējas likumā ir nostiprināta kārtība un nosacījumi, kā fiziskai personai tikt atbrīvotai no neizpildītajām saistībām un atjaunot maksātspēju, vienlaikus maksimāli aizsargājot kreditoru intereses.
Fiziskās personas maksātnespējas procesa mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk apmierināt kreditoru (aizdevēju) prasījumus no parādnieka mantas un dot iespēju parādniekam, kura manta un ienākumi nav pietiekami visu saistību segšanai, tikt atbrīvotam no neizpildītajām saistībām un atjaunot maksātspēju.
Ja fiziskā persona ir izpildījusi savu saistību dzēšanas plānu, tad atlikušās nesegtās parādsaistības pilnā apmērā tiek dzēstas un kreditori zaudē prasījuma tiesības pret fizisko personu.
Lai personai pasludinātu fiziskās personas maksātnespējas procesu Maksātnespējas likuma ietvaros, parādsaistībām, kurām jau iestājies izpildes termiņš, jābūt vismaz 5000 eiro, vai arī parādsaistībām, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, jāpārsniedz 10 000 eiro. Turklāt, lai iesniegtu pieteikumu, personai arī jāsedz valsts nodeva un jāsamaksā fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīts.
Proti, viens no fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanas priekšnoteikumiem ir fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīta iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā Maksātnespējas kontroles dienesta speciāli izveidotajā kontā. Dokuments, kas apliecina depozīta samaksas veikšanu, ir jāpievieno maksātnespējas procesa pieteikumam.
Savukārt valsts nodeva par fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu tiesā ir 70 eiro. Arī šis dokuments, kas apliecina valsts nodevas samaksas veikšanu, ir jāpievieno maksātnespējas procesa pieteikumam.
Lai uzsāktu fiziskās personas maksātnespējas procesu, fiziskajai personai ar attiecīgu pieteikumu ir jāvēršas rajona (pilsētas) tiesā pēc savas dzīvesvietas. Konkrētajai adresei piekritīgās tiesas kontaktinformāciju var meklēt šeit.
Fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu var iesniegt tikai pats parādnieks, attiecīgi kreditoriem šādu tiesību nav.
Visprecīzāko informāciju par fiziskās personas maksātnespējas procesu jums spēs sniegt Maksātnespējas kontroles dienests (kontaktinformāciju var meklēt šeit).
Savukārt detalizētāku informāciju par fiziskās personas maksātnespējas procesu var atrast gan Maksātnespējas kontroles dienesta mājaslapā, gan LV portāla publikācijās:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!