Maksātnespējas kontroles dienests sadarbībā ar Latvijas Maksātnespējas procesa administratoru asociāciju, Finanšu nozares asociāciju un Patērētāju tiesību aizsardzības centru ir izveidojis videoskaidrojumu ciklu par būtiskākajiem jautājumiem, kas skar fiziskās personas maksātnespējas procesu.
Video autors: Maksātnespējas kontroles dienests.
Fiziskās personas maksātnespējas process ir brīvprātīgs instruments parādsaistību dzēšanai. Izvēloties šādu risinājumu, parādniekam ne tikai jāpilda likumā ietvertie nosacījumi, bet arī jāņem vērā iespējamās sekas, ar kurām var nākties saskarties pēc maksātnespējas procesa pabeigšanas. Noslēdzošajā skaidrojumu cikla rakstā tuvāk aplūkojam maksātnespējas procesa ietekmi uz parādnieka kredītvēsturi.
Videoskaidrojumu cikla pirmajās daļās LV portāls apskatīja šādus jautājumus:
Atbilstoši Kredītinformācijas biroja (KIB) tīmekļvietnē norādītajam kredītvēsture ir privātpersonas finansiālo aktivitāšu apkopojums, kurā parādās informācija gan par agrākām, gan par pašreizējām kredītsaistībām.
Kredītvēsturē ir redzams ne tikai aizdevuma noformēšanas laiks, bet arī aizdotā summa, aizdevēja nosaukums un citi dati.
Tāpat kredītvēsturē ir pieejama informācija par maksāšanas disciplīnu, proti, vai saistības izpildītas laikus vai tomēr ar kavējumiem.
Kredītvēsturi veido gan hipotekārie un patēriņa kredīti, automašīnu līzingi, studiju kredīti, kredītkartes vai kredītlīnijas, gan neapmaksāti apsaimniekošanas vai īres rēķini, kā arī neapmaksāti sodi par automašīnas novietošanu neatļautā vietā. Kredītvēsturē tiek iekļauta informācija arī par citām privātpersonām garantētajiem kredītiem.
Privātpersonas savu kredītvēsturi jeb informāciju par izpildītajām un vēl nenokārtotajām finanšu saistībām – kredītiem, automašīnu un preču līzingiem, apsaimniekošanas un telekomunikāciju rēķiniem, kā arī citiem pēcapmaksas pakalpojumu rēķiniem – var apskatīt KIB pašapkalpošanās vietnē manakreditvesture.lv.
Vairāk par tēmu LV portālā >> |
“KIB ir datubāze, kurā tiek glabāta kredītvēsture visiem, kas pēdējo 20 gadu laikā Latvijā ir paņēmuši kaut vai vienu kredītu. Kopā tie ir 1,2 miljoni iedzīvotāju,” stāsta KIB valdes priekšsēdētājs Jānis Timermanis.
Viņš zina teikt, ka fiziskās personas maksātnespējas procesu ir pabeiguši 11 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju: “Tas ir mazāk nekā 1% no visiem, kuru kredītvēsturi mēs glabājam.”
Saskaņā ar MKD sniegto informāciju KIB ir vadošais kredītinformācijas un riska pārvaldības pakalpojumu sniedzējs Latvijā. KIB apvieno kredītvēstures datus no plašākā informācijas avotu klāsta valstī, lai palīdzētu iedzīvotājiem un uzņēmumiem izprast un uzlabot savu finanšu situāciju.
Jebkurš fiziskās personas maksātnespējas process sākas ar kredīta maksājuma kavējumu.
“Šī informācija nonāk parādnieka kredītvēsturē un ir redzama kā kavējuma summa un kavētās dienas. Pirms maksātnespējas procesa uzsākšanas kredīta statuss joprojām ir “aktīvs”, līguma statuss ir “normālas saistības”, bet detaļās var redzēt, cik dienu persona kavē maksājumu un kāda ir kavētā maksājuma summa,” skaidro J. Timermanis.
Turpinot KIB valdes priekšsēdētājs stāsta: “Ja saistības netiek pildītas, tad agri vai vēlu kredīts nonāk atgūšanas procesā. Šajā brīdī līguma statuss nomainās uz atzīmi “kredīts atgūšanas procesā”, un parādniekam ir jāatmaksā kredītdevējam visa kredīta summa. Šī informācija parādās personas kredītvēsturē.”
Savukārt pēc maksātnespējas procesa beigām, ja tas ir noslēdzies ar saistību dzēšanu, personas kredītvēsturē visi aktīvie līgumi tiek aizvērti. To izdara kreditors.
Tāpat J. Timermanis norāda, ka kredīta slēgšanas statuss tiek dzēsts maksātnespējas procesā un kredīta beigu datums ir maksātnespējas procesa beigu datums.
Vienlaikus J. Timermanis vērš uzmanību: ziņas par to, ka kredīts ir dzēsts maksātnespējas procesā, personas kredītvēsturē glabājas 10 gadus.
“Turklāt, ja kredītam ir galvinieks, tad konkrētais kredīts uzrādīsies kā slēgts tikai aizņēmēja kredītvēsturē. Galvinieka kredītvēsturē kredīts joprojām būs atvērts, jo parāda piedziņa tiks vērsta pret galvinieku,” piebilst J. Timermanis.
LV portāls atgādina, ka galvojums ir ar līgumu uzņemts pienākums atbildēt kreditoram par trešās personas parādu. Proti, galvinieks apņemas samaksāt kreditoram parādu, ja parādnieks to nespēj izdarīt. Tā ir atbildības uzņemšanās par kādas citas personas parādu.
Vairāk par tēmu LV portālā >> |
Noslēgumā J. Timermanis skaidro, ka kredītdevēji personu pēc fiziskās maksātnespējas procesa vērtē piesardzīgāk:
“Vienlaikus, analizējot kredītus, kas izsniegti personām pēc maksātnespējas procesa, redzams, ka maksājumu kavējumu skaits nav lielāks kā pārējiem kredītņēmējiem.”
Detalizēta informācija par fiziskās personas maksātnespējas procesu ir pieejama MKD tīmekļvietnes sadaļā “Fiziskās personas maksātnespēja”.
Ja nepieciešams atbalsts fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšanā, jāvēršas MKD, sūtot e-pasta vēstuli uz pasts@mkd.gov.lv vai zvanot uz 67099100.