SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
16. decembrī, 2024
Lasīšanai: 10 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Maksātnespēja
4
4

Kā uzsākt fiziskās personas maksātnespējas procesu

Video autors: Maksātnespējas kontroles dienests.

Ja persona ir nonākusi finansiālās grūtībās un apsver iespēju uzsākt maksātnespējas procesu, vispirms ir svarīgi gūt priekšstatu par tā mērķi, uzsākšanu, izmaksām, norisi un sekām. Būtiskākos jautājumus par fiziskās personas maksātnespējas procesu videoskaidrojumu ciklā izklāsta Maksātnespējas kontroles dienests sadarbībā ar Latvijas Maksātnespējas procesa administratoru asociāciju, Finanšu nozares asociāciju un Patērētāju tiesību aizsardzības centru.

“Lai veicinātu izpratni par fiziskās personas maksātnespējas procesu, esam sagatavojuši četrus praktiskus videomateriālus, kuros soli pa solim iziesim fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma sagatavošanu un iesniegšanu. Es ticu, ka videomateriāli palīdzēs finansiālās grūtībās nonākušajiem iedzīvotājiem ne tikai patstāvīgi sagatavot un iesniegt pieteikumu, bet arī pasargāt sevi no negodprātīgiem pakalpojumu sniedzējiem un krāpšanas riska. Tāpat es ceru, ka videomateriāli palīdzēs gūt iemaņas naudas pratības jautājumos,” tā par sagatavotajiem videomateriāliem stāsta Maksātnespējas kontroles dienesta (MKD) direktore Inese Šteina.

Videomateriālos tiek aplūkotas četras tēmas:

  • kā uzsākt fiziskās personas maksātnespējas procesu;
  • kādi parādniekam ir pienākumi fiziskās personas maksātnespējas procesā;
  • kas jāzina par juridisko pakalpojumu sniedzējiem, kas sola atbrīvot no parādsaistībām;
  • kā fiziskās personas maksātnespējas process ietekmē personas kredītvēsturi.

Šajā LV portāla publikācijā apskatīsim fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšanu.

Kādi ir fiziskās personas maksātnespējas procesa mērķi

I. Šteina skaidro: “Dzīvē var rasties situācijas, kad dažādu iemeslu dēļ pasliktinās finanšu stāvoklis un jūs vairs nevarat tikt galā ar parādsaistībām. Lai to atrisinātu, cilvēki bieži vien apdomā iespēju uzsākt fiziskās personas maksātnespējas procesu.

Tomēr ne visi zina, kas jādara, lai uzsāktu maksātnespējas procesu, piemēram, kādi ierobežojumi ir tā uzsākšanai, kādi dokumenti jāpievieno pieteikuma iesniegšanai tiesā, kā norit process.”

MKD direktore atgādina, ka fiziskās personas maksātnespējas procesam ir divi mērķi:

  • no personas mantas pēc iespējas pilnīgāk apmierināt kreditoru prasījumus;
  • atjaunot personas maksātspēju.


Maksātnespējas likums

5. pants. Fiziskās personas maksātnespējas process

(1) Fiziskās personas maksātnespējas process ir tiesiska rakstura pasākumu kopums, kura mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk apmierināt kreditoru prasījumus no parādnieka mantas un dot iespēju parādniekam, kura manta un ienākumi nav pietiekami visu saistību segšanai, tikt atbrīvotam no neizpildītajām saistībām un atjaunot maksātspēju.

(2) Fiziskās personas maksātnespējas process tiek uzsākts ar dienu, kad tiesa ar nolēmumu pasludinājusi maksātnespējas procesu, un noris līdz dienai, kad tiesa pieņem lēmumu par maksātnespējas procesa izbeigšanu.

Plašāk par tēmu LV portālā >>

Kādi ir galvenie nosacījumi fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšanai

Kā būtiskākos nosacījumus fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšanai I. Šteina min:

  • personai jābūt pilngadīgai;
  • personai pēdējo sešu mēnešu laikā jābūt Latvijas Republikas nodokļu maksātājam;
  • personas kopējo parādsaistību apmērs nevar būt mazāks par 5000 eiro.

Detalizēti ar visiem fiziskās personas maksātnespējas procesa vispārīgajiem noteikumiem var iepazīties Maksātnespējas likuma XXIV nodaļā.

Ja persona atbilst iepriekš minētajiem nosacījumiem, nākamais solis ir maksātnespējas pieteikuma sagatavošana un iesniegšana tiesā.

 

Vairāk par tēmu LV portālā >>

Fiziskās personas maksātnespējas process – uzsākšana un norise

Kādi ir fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanas ierobežojumi

Vienlaikus I. Šteina uzsver, ka pirms pieteikuma iesniegšanas tiesā jāņem vērā arī fiziskās personas maksātnespējas piemērošanas ierobežojumi. Proti, ja tiesa konstatē, ka persona apzināti maldinājusi kreditorus, sniedzot nepatiesu informāciju, vai pastāv ierobežojumi, kas saistīti ar iepriekšējā maksātnespējas procesa izbeigšanu, fiziskās personas maksātnespējas process netiek piemērots.

Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 130. pantu fiziskās personas maksātnespējas process nav piemērojams vai pārtraucams personai:

  • kura pēdējo trīs gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir sniegusi apzināti nepatiesu informāciju saviem kreditoriem;
  • kura saukta pie kriminālatbildības par Krimināllikuma 210. pantā minētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu (kredīta un citu aizdevumu negodprātīga saņemšana un izmantošana);
  • kurai pēdējo 10 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, kurā dzēstas saistības;
  • pēdējo piecu gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā kompetentās institūcijas nolēmums kriminālprocesā, ar kuru konstatēts, ka parādnieks ir izvairījies no nodokļu samaksas;
  • kurai pēdējā gada laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, nedzēšot saistības;
  • kura pēdējo trīs gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir atbrīvota no parādsaistībām Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā noteiktajā kārtībā neatkarīgi no tā, vai atbrīvošana no parādsaistībām vēlāk ir atcelta;
  • attiecībā uz kuru ir pieņemts pieteikums par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā noteiktajā kārtībā.

Ja fiziskās personas maksātnespējas process ir izbeigts, dzēšot saistības, taču vēlāk saistību dzēšana tiek atcelta, fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanas ierobežojumi nosakāmi, ievērojot saistību dzēšanas atcelšanas pamatojumu.

Kādas parādsaistības netiek dzēstas fiziskās personas maksātnespējas procesā

“Ne visas parādsaistības dzēš arī gadījumā, ja maksātnespējas process ir sekmīgi pabeigts,” atgādina I. Šteina.

Viņa akcentē, ka netiks dzēstas tādas parādsaistības kā:

  • uzturlīdzekļu parādi;
  • prasījumi no neatļautas darbības (piemēram, par valdes locekļa nodarītajiem zaudējumiem komersantam);
  • nodrošinātais prasījums (piemēram, ja persona saglabā par nodrošinājumu kalpojošo vienīgo mājokli);
  • administratīvajos pārkāpumos un Krimināllikumā paredzētie naudas sodi, kā arī kompensācijas kriminālprocesā;
  • prasījumi, kas izriet no valsts atbalsta komercdarbībai.

 

Plašāk par tēmu LV portālā >>

Kas jāņem vērā, gatavojot pieteikumu tiesai

Kā būtiskāko, kas jāņem vērā, gatavojot pieteikumu tiesai, MKD vadītāja min:

  • pieteikumu var iesniegt gan klātienē, gan tiešsaistes sistēmā e-lieta;
  • maksātnespēju var pieteikt tikai parādnieks, proti, kreditors viņa vietā to nevar izdarīt;
  • pieteikumā jānorāda deklarētā dzīvesvieta;
  • pieteikumā jānorāda apstākļi, kuru dēļ persona nevar izpildīt parādsaistības, piemēram, veselības problēmas, laulības šķiršana, algas samazinājums, darba tiesisko attiecību uzteikums no darba devēja puses;
  • pieteikumā jānorāda visas termiņā neizpildītās saistības un arī to summas, mantas sastāvs, tostarp kreditori vai manta citā Eiropas Savienības dalībvalstī;
  • ja parādniekam nav mantas, tas nav ierobežojums maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanai.


Vairāk par tēmu LV portālā >>

Kādi papildu dokumenti nepieciešami

Sniedzot tiesā pieteikumu, tam jāpievieno dokumenti, kas apliecina valsts nodevas samaksu 70 eiro apmērā, kā arī fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīta iemaksu divu minimālo mēnešalgu apmērā (2024. gadā tā ir 1400 eiro).

“Lai tiesa varētu pārliecināties par parādnieka mantisko stāvokli un pieteikumā norādīto ziņu patiesumu, kā arī izvērtētu fiziskās personas maksātnespējas procesa pazīmju esamību, pieteikumam jāpievieno dokumenti, kas apliecina tajā sniegto informāciju, piemēram, izziņas no publiskajiem reģistriem, līgumi, kredītiestāžu brīdinājumi, zvērinātu tiesu izpildītāju vēstules, parādu piedzinēju paziņojumi un citi dokumenti, kuri apstiprina faktu, ka personai ir parādsaistības,” paskaidro I. Šteina.

Ja pieteikums nav noformēts atbilstoši normatīvajiem aktiem un tam nav pievienoti visi nepieciešamie dokumenti, fiziskās personas maksātnespējas procesu nepasludina, savukārt depozītu atmaksā.

Kā norāda MKD direktore, lai saņemtu depozīta atmaksu, personai jāaizpilda veidlapa, tā jāparaksta un jānosūta MKD.

Turpretī, ja pieteikums ir noformēts atbilstoši normatīvajiem aktiem un tam ir pievienoti visi ziņu apliecinošie dokumenti, tiesa pasludina fiziskās personas maksātnespējas procesu un ieceļ maksātnespējas procesa administratoru.

***

Publikācijas turpinājumā skaidrosim, kādi ir parādnieka pienākumi fiziskās personas maksātnespējas procesā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI