Latvija Afganistānas misijā piedalās kā ANO un NATO dalībvalsts, ievērojot ANO Drošības padomes noteikto termiņu.
FOTO: www.mil.lv, Gatis Diedziņš, rekrutēšanas un jaunsardzes centrs
Saeima 14. oktobrī atbalstīja Aizsardzības ministrijas iesniegto lēmuma projektu "Par termiņa pagarināšanu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīru dalībai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas vadītajā operācijā Afganistānā", tādējādi vēl uz gadu pilnvarojot Latvijas karavīrus piedalīties starptautiskajā misijā šajā valstī. Mandāts dalībai operācijā, 64 deputātiem balsojot par un 16 – pret, pagarināts līdz 2011. gada 13. oktobrim.
NATO spēku stratēģija un mērķis Afganistānā ir stabilizēt drošības situāciju valstī, kā arī palielināt tās institūciju spējas, lai pēc iespējas tuvākā nākotnē tās varētu nodrošināt netraucētu valsts pārvaldi patstāvīgi.
„Saeimas balsojums par mandāta pagarināšanu mūsu karavīru misijai Afganistānā būtībā būs balsojums par trim lietām vienlaicīgi: pirmkārt, par atbalstu afgāņu tautas nesenajās vēlēšanās apstiprinātajai vēlmei un izvēlei atbrīvoties no viduslaiku fundamentālisma un terorisma eksporta; otrkārt, par NATO stiprumu un kopīgo aizsardzību; treškārt, un ne mazāk svarīgi, - par mūsu sadarbību ar Centrālāzijas reģiona valstīm, īpaši Uzbekistānu, kā arī mūsu kaimiņvalsti Krieviju, kurām katrai atsevišķi būtu neiespējami rast situācijas risinājumu ar haotisko Afganistānu,” pirms 14. oktobra balsojuma parlamentā pauda ārlietu ministrs Aivis Ronis.
Atbilstoši Nacionālās drošības koncepcijai, Latvijas prioritātes militārās aizsardzības jomā ir dalība starptautiskajās operācijās un aktīva līdzdalība ES kopējās aizsardzības un drošības politikas veidošanā. Savukārt Latvijas ārpolitikas pamatnostādnes 2006.–2010. gadam nosaka, ka Latvija, būdama ANO, NATO un ES dalībvalsts, aktīvi piedalīsies šo organizāciju starptautiskās drošības stiprināšanā.
Ar ANO mandātu
Latvijas dalība Afganistānas misijā notiek saistībā ar ANO mandātu. ANO Drošības padome Ņujorkā, ASV, 13. oktobrī pagarināja ISAF mandātu Afganistānā. Šis mandāts tiek piešķirts uz 12 mēnešiem (līdz katra gada 13. oktobrim). Līdz ar to Latvija piedalās ISAF operācijā kā ANO un NATO dalībvalsts, ievērojot ANO Drošības padomes noteikto termiņu. Līdzšinējais nacionālais mandāts Latvijas dalībai Afganistānā beidzās 2010. gada 13. oktobrī, tādējādi pēc šī datuma līdz jauna lēmuma pieņemšanai Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīriem nebūtu juridiska pamata iesaistīties ISAF operācijas uzdevumu izpildē.
"Saeimas balsojums par mandāta pagarināšanu mūsu karavīru misijai Afganistānā būtībā būs balsojums par trim lietām vienlaicīgi."
Pirms Saeimas 14. oktobra balsojuma NBS komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube izdeva pavēli no šā gada 13. oktobra pulksten 23.59 līdz jaunā mandāta atbalstīšanai parlamentā nodrošināt Latvijas kontingenta dalību operācijā ar ierobežojumu – pielietot spēku tikai pašaizsardzības nolūkā.
ANO Drošības padomes mandāts kopš 2003. gada pilnvaro NATO vadīt vairāk nekā 40 valstu pārstāvēto Starptautisko spēku koalīciju Afganistānā, informē Aizsardzības ministrija (AM).
Brīva izvēle, taču...
Saeimas lēmuma projektu par Latvijas karavīru dalību Afganistānas starptautiskajā misijā sagatavo un virza apstiprināšanai Ministru kabinetā un tālāk izskatīšanai Saeimā AM saskaņā ar likuma „Latvijas Nacionālo bruņoto spēku piedalīšanās starptautiskajās operācijās” 1. panta otro daļu un 5. panta pirmo daļu.
Līdzdalības apjoms un termiņš (kas nedrīkst pārsniegt ANO Drošības padomes mandāta noteikto) ir Latvijas Republikas nacionālais lēmums, skaidro AM. Karavīru skaitu, veicamos uzdevumus un izvietojumu Afganistānā nosaka Latvija, ņemot vērā savas spējas un ISAF spēku prasības. Saeimas lēmums par dalību operācijā nosaka NBS uzdevumu tajā piedalīties, līdz ar to pārtraukt savu dalību ISAF Latvija varētu, tikai pamatojoties uz jaunu Saeimas lēmumu.
"NATO nevar mums aizliegt atsaukt savus karavīrus no Afganistānas, jo dalība starptautiskajās operācijās ir katras valsts lēmums, kas tiek pieņemts pēc brīvas gribas."
Vai Latvija savus karavīrus no misijas Afganistānā ar Saeimas lēmumu var atsaukt jebkurā laikā, un vai tas netiks uzskatīts par kādu starptautisko saistību pārkāpumu? „NATO nevar mums aizliegt atsaukt savus karavīrus no Afganistānas (piemēram, Holande savus karavīrus atsauca), jo dalība starptautiskajās operācijās ir katras valsts lēmums, kas tiek pieņemts pēc brīvas gribas. Tomēr, ja Latvija atsauktu savus karavīrus, tas nopietni apdraudētu konkrētā Afganistānas ziemeļu reģiona attīstību, kur Latvijas karavīri dien Norvēģijas vadītajā Provinču atjaunošanas vienībā. Norvēģi rēķinās ar mūsu vairāk nekā 120 karavīru klātbūtni, un, ja viņi tiktu pēkšņi atsaukti, šie plāni sabruktu. Tātad, atsaucot savu karaspēku no Afganistānas, politiskās sekas būtu daudz lielākas nekā juridiskās,” skaidro AM pārstāvji.
Afganistānā NATO vadītajā starptautiskajā operācijā pašlaik piedalās vairāk nekā 175 karavīri, kas izvietoti:
"Plānots, ka Latvija saglabās savu militāro klātbūtni nākamgad līdzšinējā skaitā - 175 karavīri vienā rotācijā."
Karavīru skaits mainās atbilstoši noteiktajiem uzdevumiem.
Plānots, ka Latvija saglabās savu militāro klātbūtni nākamgad līdzšinējā skaitā - 175 karavīri vienā rotācijā. Gadu mijā Latvijas Operacionālās sadarbības padomnieku vienība austrumos Kunāras provincē noslēgs savu darbu. Ir paveikts daudz – Afganistānas armijā notikušas pozitīvas pārmaiņas, vietējās militārpersonas ir apmācītas, motivētas uzņemties atbildību, informē AM
2011. gada sākumā Latvijas karavīri dosies uz Meimenu Afganistānas ziemeļos, kur tiks iesaistīti arī Afganistānas policijas apmācīšanā. Savukārt karavīri, kas dienē Provinču atjaunošanas vienībā, turpinās savu darbu tajā. Līdz šim operācijā Afganistānā dzīvību zaudējuši četri Latvijas karavīri, bet vairāki guvuši dažāda veida ievainojumus.