Darba attiecības noformē darba līgumā

J
jautā:
14. aprīlī, 2016
Daina

Labdien! Uzņēmums īrē tirdzniecības vietu uz vienu dienu tirdzniecības centrā, lai tirgotu savu preci. Tiek izmantots kases aparāts. Par pārdevēju tiks pieaicināts cilvēks, kas nav uzņēmuma darbinieks, un samaksu par darbu pārdevējs saņems dienas beigās pēc darba. Vai pārdevējs jānoformē darbā ar darba līgumu uz vienu dienu vai ir arī cits variants? Izbraukuma tirdzniecība būs neregulāra, un katru reizi iespējams būs cits pārdevējs.

A
atbild:
22. aprīlī, 2016
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Saskaņā ar Darba likuma 28. panta pirmo daļu darba devējs un darbinieks darba tiesiskās attiecības neatkarīgi no laika, cik darbinieks tiks nodarbināts, nodibina ar darba līgumu.

Darba likuma 28. panta otrā daļa noteic, ka ar darba līgumu darbinieks uzņemas veikt noteiktu darbu, pakļaujoties noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem, bet darba devējs – maksāt nolīgto darba samaksu.

Tādējādi darba līguma būtiskās sastāvdaļas ir:

1) vienošanās par zināma darba veikšanu;

2) vienošanās par darba samaksu;

3) vienošanās par darbinieka pakļaušanos noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem.