Atlaišanas pabalsta apmērs

J
jautā:
03. martā, 2014
Signeta

Sakiet, lūdzu, kāds ir atlaišanas pabalsta apmērs par vienā darba vietā nostrādātiem 15 gadiem, ja šajā laikā ir mainījusies noslodze - pilna slodze, pusslodze + honorāri. Un pēc kādas algas summas aprēķina atlaišanas pabalstu - pēdējiem mēnešiem, vidējās algas vai savādāk?

A
atbild:
11. martā, 2014
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Konsultatīvā centra vadītāja

Darba likuma 112.panta 3.punkts nosaka, ka gadījumos, ja darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas saskaņā ar Darba likuma 100.panta piekto daļu, kā arī Darba likuma 101.panta pirmās daļas 6., 7., 8., 9., 10. vai 11.punktā noteiktajos gadījumos, darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus.

Savukārt vidējā izpeļņa tiek aprēķināta saskaņā ar Darba likuma 75.pantu, kura pirmā daļa nosaka, ka vidējās izpeļņa aprēķināma par pēdējiem sešiem mēnešiem no darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām.