E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36269
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Kā novēlēt mantojumu mazbērnam

J
jautā:
09. maijā, 2025
Jelena

Mana mamma vēlas manam dēlam mantojumā atstāt savu nekustamo īpašumu. Citu radinieku un mantinieku nav. Kāda būtu pareizā kārtība, lai es/mēs varētu brīvprātīgi un saskaņoti izslēgt mani no mantojuma?

A
atbild:
Šodien
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Bērni un mazbērni ir pirmās šķiras mantinieki (Civillikuma 404. pants), taču vispirms manto bērni. Ja konkrētajā situācijā nav citu līdzmantinieku (piemēram, brāļu, māsu), tad gadījumā, ja jūs no mantojuma atteiksieties, tad mantot varēs mazbērns (likumiskā mantošana). 

To nosaka Civillikuma 406. panta otrā daļa: ja atkrīt arī līdzmantinieki, tad mantojums pāriet uz tām personām, kas šajā pašā šķirā aicinātas mantot no mantojuma atstājēja; ja šajā šķirā nav tādu, kam ir tiesība mantot, vai ja atkrīt visi šīs šķiras mantinieki, tad mantojums pāriet uz nākošās šķiras mantiniekiem (782. p.). 

Jūsu mamma var arī sastādīt testamentu vai noslēgt mantojuma līgumu, kurā nekustamo īpašumu novēl mazbērnam. Tas būtu labs risinājums, lai droši tiktu ievērota viņas griba. Taču jums kā neatņemamās daļas tiesīgajam būtu iespēja mantojuma lietā izprasīt no dēla jums piekrītošo neatņemamo daļu, ja mamma mantojumā neko citu līdzvērtīgu neatņemamai daļai nebūs atstājusi (atbilstoši Civillikuma 425. pantam neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma). Vienlaikus neatņemamās daļas izprasīšana ir tiesība, nevis pienākums. 

Ja mantojumā tiek atstāts nekustamais īpašums, tad finansiāli izdevīgāk to darīt ar testamentu vai mantojuma līgumu, jo tādā gadījumā maksājama mazāka valsts nodeva (skat. Ministru kabineta 2009. gada 27. oktobra noteikumu Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā” 13. punktu). 

Plašāk par mantošanas kārtību varat uzzināt LV portāla publikācijās >> 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 213 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas