E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36092
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Par apgrūtinājumiem savā zemes vienībā

J
jautā:
14. aprīlī, 2025
Sintija

Labdien! Plānojam iegādāties īpašumu. Apskatot informāciju kadastrs.lv, nav saprotami vairāki aspekti. Pirmkārt, zemes robežas uzrādās kā ierādīta zemes vienība. Otrkārt, visas uz tās esošās būves uzrādās kā vektorizētas ēkas. Balstoties uz izrakstu no zemesgramata.lv, divām no būvēm (dzīvojamai ēkai un pagrabam) ir piešķirti kadastra numuri. Kādi ir potenciālie apgrūtinājumi? Kādi aspekti būtu jāņem vērā, iegādājoties šādu īpašumu?

A
atbild:
Šodien
Olga Lauva
juriste
Valsts zemes dienests
Baiba Kantiņa, sabiedrisko attiecību vadītāja
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1019 “Zemes kadastrālās uzmērīšanas noteikumi” ierādīta (ar grafiskām metodēm noteikta) robeža ir apvidū noteikta robeža, izmantojot grafiskās projektēšanas materiālos veiktos attāluma mērījumus līdz situācijas elementiem un projektēto robežu leņķu mērījumus. Ierādītās robežas precizitāti ierobežo līniju garumu un leņķu grafiskās noteikšanas, kā arī lauku mērījumu noteiktība.  

Kadastra kartes: ierādītām zemes vienībām, kuru robežpunktiem nav noteiktas koordinātes, robežas kadastra kartē tiek attēlotas atbilstoši apvidū veiktajiem mērījumiem. 

Ierādīto un projektēto zemes vienību juridiskā platība (kadastrā teksta datos reģistrētā) var atšķirties no kadastra kartē redzamās zemes vienības grafiskās platības. Pieļaujamās platību atšķirības ir atkarīgas no zemes vienības lieluma. 

Vektorizēta ēka (būves kontūra kartē ir violetā krāsā), kura iegūta: 

  • būvju kadastrālās uzmērīšanas rezultātā, ja kā papildmateriāls izmantota ortofotokarte; 
  • uz deklarācijas pamata, ja grafiskais pielikums sagatavots, izmantojot ortofotokarti vai zemes robežu, vai situācijas plānu, kas sagatavots ar ierādīšanas metodi. 

Šo būvju kontūras kadastra kartē var būt attēlotas neprecīzi.  

Ar apgrūtinājumiem savā zemes vienībā var iepazīties Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmā (ATIS). 

Pirms nekustamā īpašuma iegādes noteikti jāveic juridiskā izpēte: ne tikai jānoskaidro zemesgrāmatā reģistrētie apgrūtinājumi, bet arī jāieskatās zemes robežu plānā, apgrūtinājumu plānā un Kadastra informācijas sistēmā kadastrs.lv. Vairāk informācijas pieejams LV portāla skaidrojumā “Aizsargjoslas – tipiskākie nekustamā īpašuma apgrūtinājumi (II)”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 68 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas