Par maksātnespējas procesa uzsākšanu

J
jautā:
22. janvārī, 2014
Mārcis Ozoliņš

Jautājums būs par fiziskās personas maksātnespējas uzsākšanu. Situācija tāda, ka jaunības gados neapdomīgi ņēmu kredītus, tagad ir ģimene un lielas problēmas ģimeni uzturēt tā iemesla pēc, ka atvelkot no algas tos lielos procentus, kurus vilks vēl 10gadus, pāri paliek ļoti maz un reāli nepietiek pat iztikai. Esmu dzirdējis kaut ko par fiziskās personas maksātnespēju. Uz rokas pēc atvilkumiem ar šī gada janvāri man paliek 270Ls, 200Ls no tiem aiziet rēķinos par dzīvokli un telefonu, vēl daļa transportam, lai tiktu uz darbu, pārtikai un pamperiem bērnam un pāri nepaliek nekas. Sieva saņem 38ls bērna kopšanas pabalstu, kas aiziet elementārām ikdienas vajadzībām. Saprotu, ka kredīts ir jāatdod, ja nebūtu krīzes situācija, ka nav pat ko ēst, tad par šādu lietu neinteresētos. Nekādu īpašumu, mantas man nav. Kur man jāvēršas? Un cik šāds pakalpojums maksā un vai es vispār atbilstu tam, lai maksātnespēju pieteiktu?

A
atbild:
24. janvārī, 2014
Zaida Kalniņa
LV portāls

Maksātnespējas likuma 127.pants noteic, ka fiziskās personas maksātnespējas procesu var uzsākt jebkura fiziskā persona, kura pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs un kurai ir finansiālas grūtības – nav iespēju nokārtot parādsaistības, kam jau iestājies izpildes termiņš.

Lai persona varētu vērsties tiesā ar fiziskās personas maksātnespējas pieteikumu, jāpastāv kādai no divām Maksātnespējas likuma 129.pantā minētajām maksātnespējas pazīmēm:

  • personai nav iespējams nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš un kuras kopā pārsniedz 5000 latu (7114 eiro) vai
  • sakarā ar pierādāmiem apstākļiem šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 latu.

Tātad, ja Jūsu gadījumā atbilst kāda no iepriekšminētajām maksātnespējas pazīmēm, pirms gatavojat pieteikumu tiesai, Jums ir jāapsver, vai uz Jums nevar tikt attiecināti fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanas ierobežojumi

  • ja persona pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir sniegusi apzināti nepatiesu informāciju saviem kreditoriem;
  • ja persona vismaz 30 procentus no piešķirtā kredīta ir izlietojusi līgumā neparedzētiem mērķiem. Piemēram, ņemts patēriņa kredīts konkrētas lietas (mašīnas) iegādei, bet tā nav iegādāta vispār vai iegādāta par ievērojami mazāku summu, un pārējā nauda notērēta kam citam;
  • ja persona pēdējo 10 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir pasludināts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros ir dzēstas saistības. Šādu noteikumu likumdevējs acīmredzot paredzējis, lai fiziskās personas maksātnespēja nekļūtu par sistēmu – persona drīz vien pēc maksātnespējas procesa beigām atkal uzņemas parādsaistības, atkal tās nevar izpildīt un atkal vēlas pieteikt maksātnespēju;
  • ja persona pēdējo piecu gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā ir stājies spēkā kompetentas institūcijas nolēmums krimināllietā, ar kuru konstatēts, ka parādnieks ir izvairījies no nodokļu samaksas. Likumdevējs neprecizē, par kādiem nodokļiem ir runa, bet nolēmumam jābūt attiecinātam uz fizisku personu.

Ja ir pilnīga pārliecība, ka viss būs kārtībā, tad maksātnespējas pieteikums Jums jāsniedz tiesā pēc savas deklarētās dzīvesvietas; ja tādas nav, – pēc dzīvesvietas.

Gatavojot pieteikumu, jāvadās no Civilprocesa likuma noteikumiem. Civilprocesa likuma 363.23 pants noteic, ka pieteikumā norāda

  • parādnieka vārdu, uzvārdu, personas kodu un deklarēto dzīvesvietu;
  • apstākļus, kuru dēļ fiziskā persona nav spējīga izpildīt saistības. Katram tie ir atšķirīgi, bet visbiežāk minētie - darba zaudējums, ienākumu samazināšanās, laulības iziršana un tam sekojoša finanšu stāvokļa pasliktināšanās;
  • visu termiņā neizpildīto saistību kopējo summu;
  • visu to saistību kopējo summu, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā;
  • parādnieka mantas sastāvu, tajā skaitā parādnieka daļu laulāto kopīgajā mantā un citā kopīpašumā (noteikti jānorāda nekustamie īpašumi).

   Pieteikumam jāpievieno dokumenti, kas apstiprina

  • valsts nodevas un citu tiesas izdevumu samaksu likumā noteiktajā kārtībā un apmērā. Valsts nodeva šajā gadījumā ir Ls 50 (71,14 eiro), un no tās personas netiek atbrīvotas;
  • ka parādnieka rīcībā ir naudas līdzekļi vai manta, lai pilnā apmērā segtu nepieciešamo vienreizējo administratora atlīdzību. Šī atlīdzība ir 400 lati (569,14 eiro). Tā var būt bankas konta izdruka vai notāra izdots apliecinājums par naudas pieņemšanu glabājumā. Skaidru naudu, iesniedzot pieteikumu, tiesai uzrādīt nevar;
  • apstākļus, uz kuriem pieteikums pamatots. Piemēram, ja parādnieks norāda, ka viņam ir pieci aizņēmumi, korekti būtu pievienot saistības apliecinošus dokumentus un kreditoru izsniegtus dokumentus par neizpildīto saistību atlikumu.

Ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc maksātnespējas procesa pieteikuma saņemšanas tiesnesis pieņems vienu no trim lēmumiem:

  • par maksātnespējas procesa pieteikuma atstāšanu bez virzības – ja tiesnesis konstatēs kādus trūkumus vai nepilnības parādnieka sniegtajā pieteikumā un situācijas izklāstā. Piemēram, nebūs pievienoti visi saistību apliecinošie dokumenti jeb dokumenti, kas apliecina atlikušo saistību apmēru;
  • par atteikšanos pieņemt maksātnespējas procesa pieteikumu - gadījumā ja konstatēs, ka parādnieks nav fiziskās personas maksātnespējas procesa subjekts vai parādnieka rīcībā nav naudas līdzekļu vai mantas, lai pilnā apmērā segtu nepieciešamo vienreizējo administratora atlīdzību;
  • par maksātnespējas procesa pieteikuma pieņemšanu un lietas ierosināšanu.

 Sākot no brīža, kad lieta ierosināta, fiziskās personas maksātnespējas procesa lietu tiesa izskatīs septiņu dienu laikā, un tiesas spriedums fiziskās personas maksātnespējas procesā nav pārsūdzams.

 Uzsākot fiziskas personas maksātnespējas procesu, jāņem vērā, ka parādniekam ir likumā noteikts pienākums maksātnespējas laikā gūt ienākumus un daļu kredītsaistību nomaksāt.

Pieteikuma sagatavošanu var lūgt sagatavot juristam.

Visu, kas būtu jāzina par fiziskas personas maksātnespējas procesa norisi, lasiet e-konsultācijai pievienotajos LV portāla skaidrojumos.