Ja parādnieks ir veicis visas saistību dzēšanas plānā noteiktās darbības, atlikušās parādnieka saistības pēc parādnieka pieteikuma ar tiesas lēmumu tiek dzēstas un apturētās izpildu lietvedības par dzēsto saistību piedziņu tiek izbeigtas.
FOTO: SXC
Jau bankrota procedūras laikā parādniekam ir pienākums sagatavot saistību dzēšanas plānu – dokumentu, kas apliecina parādnieka apņemšanos kreditoriem nomaksāt plānā minētos maksājumus noteiktā termiņā. Ne agrāk kā trīs nedēļas un ne vēlāk kā mēnesi pēc tam, kad parādniekam un kreditoriem izsūtīts paziņojums par bankrota procedūras pabeigšanu, administrators iesniedz tiesai pieteikumu par bankrota procedūras pabeigšanas apstiprināšanu.
Katram parādniekam jau sākotnēji, iesniedzot tiesā pieteikumu par fiziskas personas maksātnespējas procesa pasludināšanu, ir ļoti rūpīgi jāizvērtē, vai uz viņu nebūs piemērojami gadījumi, kad saistību dzēšanas procedūru nepiemēros vai to pārtrauks.
Ja administrators ir konstatējis ierobežojumus saistību dzēšanas procedūras piemērošanai, tad, iesniedzot tiesai pieteikumu par bankrota procedūras pabeigšanas apstiprināšanu, administrators vienlaikus lūdz izbeigt fiziskās personas maksātnespējas procesu. Saistību dzēšanas procedūru nepiemēro vai to pārtrauc šādos gadījumos:
Tiesa neapstiprina saistību dzēšanas plānu, ja konstatē ierobežojumus saistību dzēšanas procedūras piemērošanai un maksātnespējas procesu izbeidz. Tiesas lēmums nav pārsūdzams un ir galīgs.
Kas jānorāda saistību dzēšanas plānā
Administratoram parādniekam ir jāsniedz ziņas no kreditoru reģistra par to, kādi kreditoru prasījumi pieteikti un kādā apmērā nav apmierināti bankrota procedūras ietvaros. Par pamatu ņemot šos datus, sastādāms saistību dzēšanas plāns, jo uzskatāms, ka administrators ir pārbaudījis kreditoru prasījumu pamatotību un atzinis tos par pamatotiem.
Likumdevējs nav noteicis noteikta parauga formu, kādā plāns būtu sagatavojams, bet vien rekvizītus, kuri noteikti ietverami saistību dzēšanas plānā.
Kam jābūt norādītam fiziskās personas saistību dzēšanas plānā, noteic Maksātnespējas likuma 154.pants,:
Saistību dzēšanas plāna termiņš
To nenosaka ne administrators, ne tiesa, bet gan pats parādnieks atkarībā no savu paredzamo ienākumu apmēra. Izstrādājot fiziskās personas saistību dzēšanas plānu, parādnieks sadarbojas ar kreditoriem, uzklausa un ņem vērā viņu iebildumus un priekšlikumus, jo kreditoriem ir tiesības 15 dienu laikā pēc fiziskās personas saistību dzēšanas plāna saņemšanas izteikt parādniekam savus iebildumus un priekšlikumus par saistību dzēšanas plānu. Parādnieks savukārt izvērtē izteiktos iebildumus un priekšlikumus un, ja nepieciešams, precizē saistību dzēšanas plānu.
"Likumdevējs nav noteicis noteikta parauga formu, kādā plāns būtu sagatavojams, bet vien rekvizītus, kuri noteikti ietverami saistību dzēšanas plānā."
Maksātnespējas likuma 155.pants noteic, ka fiziskās personas saistību dzēšanas plāna īstenošanas termiņu parādnieks nosaka, ņemot vērā savus paredzamos ienākumus saistību dzēšanas procedūrā. Ja saskaņā ar parādnieka vērtējumu saistību dzēšanas procedūrā viņa ienākumi būs pietiekami, lai segtu vismaz 50 procentus no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas, saistību dzēšanas plāna termiņš ir viens gads no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas. Ja parādnieks saistību dzēšanas procedūras laikā no savas gribas neatkarīgu apstākļu dēļ nav spējīgs segt noteikto saistību apmēru, saistību dzēšanas plāna termiņš nosakāms šādi:
Savukārt, ja parādnieks saistību dzēšanas procedūras laikā no savas gribas neatkarīgu apstākļu dēļ nav spējīgs segt vismaz 50 procentus no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas, un parādnieka kopējās saistības maksātnespējas procesa pasludināšanas brīdī nepārsniedz 100 000 latu, fiziskās personas saistību dzēšanas plānā paredz, ka kreditoru prasījumu segšanai tiks novirzīti līdzekļi vienas trešdaļas apmērā no parādnieka ienākumiem, bet ne mazāk kā vienas trešdaļas apmērā no vienas minimālās mēnešalgas mēnesī līdz brīdim, kamēr paies divi gadi no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas. Tas nozīmē, ka kreditoru prasījumu segšanai novirzāmā summa konkrētajā gadījumā nevar būt mazāka par vienu trešdaļu no minimālās mēneša algas (patlaban Ls 66,67) arī tajā situācijā, ja parādnieka ienākumi ir mazāki par minimālo algu.
Ņemot vērā, ka saistību dzēšanas plāna sastādīšana nespeciālistam tomēr var izrādīties pārāk sarežģīts uzdevums, parādniekam ir likumā paredzēta iespēja lūgt savam administratoram izstrādāt saistību dzēšanas plāna projektu.
Tiesības, pienākumi un aizliegumi parādniekam
Saskaņā ar Civilprocesa likuma 363.30panta trešo daļu, Maksātnespējas likuma 157.panta pirmo daļu, saistību dzēšanas plānu apstiprināšanai tiesā iesniedz pats parādnieks. Plāns iesniedzams tajā tiesā, kurā pasludināts parādnieka fiziskās personas maksātnespējas process.
Līdz ar tiesas lēmumu par saistību dzēšanas procedūras pasludināšanu parādniekam ir tiesības:
Līdz ar tiesas lēmumu par saistību dzēšanas procedūras pasludināšanu parādniekam ir pienākums:
Tomēr parādniekam saglabājas aizliegums bez administratora piekrišanas slēgt tādus darījumus attiecībā uz savu mantu, kuru summa pārsniedz divas minimālās mēnešalgas (patlaban Ls 400).
Saistību dzēšanas plāna uzraudzība
Kļūdaini būtu domāt: ja tiesa plānu apstiprinājusi, var uzelpot un pieņemt, ka nu jau viss ir nokārtojies. Maksātnespējas likuma 163.pants noteic: ja kreditoriem ir informācija, ka parādnieks slēpj savus ienākumus vai neveic šajā likumā noteiktās darbības, lai segtu pēc iespējas lielāku daļu no savām saistībām, kreditori ir tiesīgi lūgt administratoram, lai viņš veic parādnieka rīcības pārbaudi saistību dzēšanas procedūras ietvaros.
"Parādniekam saglabājas aizliegums bez administratora piekrišanas slēgt darījumus attiecībā uz savu mantu, ja summa pārsniedz divas minimālās mēnešalgas."
Administrators pēc kreditoru pieprasījuma uzrauga fiziskās personas saistību dzēšanas plāna izpildi un parādnieka rīcību likumā noteikto pienākumu izpildē, kā arī pēc parādnieka lūguma sniedz viņam juridisko palīdzību saistībā ar fiziskās personas maksātnespējas procesu (ja nepieciešams, izstrādā arī fiziskās personas saistību dzēšanas plāna grozījumus).
Parādniekam ir pienākums plānu mainīt
Likumdevējs ir noteicis parādniekam pienākumu saistību dzēšanas plānu mainīt, ja finansiālā situācija mainās – uzlabojas vai pasliktinās. Proti, ja saistību dzēšanas plāna izpildes laikā mainās parādnieka ienākumi, viņam ir pienākums sagatavot fiziskās personas saistību dzēšanas plāna grozījumus, mainot šā plāna termiņu un tā ietvaros sedzamo saistību apmēru Maksātnespējas likuma 155.pantā paredzētajā veidā.
Plāns tiek mainīts šādā kārtībā:
Ar plāna grozījumiem parādnieks kreditorus iepazīstina Maksātnespējas likuma 149.pantā minētajā kārtībā, un grozījumus apstiprina tiesa likuma 157.pantā minētajā kārtībā.
Ja parādnieks saistību dzēšanas plāna izpildes laikā kļūst darbnespējīgs vai nespēj atrast algotu darbu, ar tiesas lēmumu vienu reizi saistību dzēšanas procedūras laikā uz termiņu, kas nepārsniedz vienu gadu, var uz pusi samazināt fiziskās personas saistību dzēšanas plānā paredzētos parādnieka maksājumus kreditoriem.
"Parādniekam ir likumā paredzēta iespēja lūgt savam administratoram izstrādāt saistību dzēšanas plāna projektu."
Ja parādnieks ilgākā periodā nespēj atrast darbu un pildīt saistību dzēšanas plānu, ir jāņem vērā, ka iepriekš minētais ir vienīgais līdzeklis, ko likumdevējs paredzējis parādniekam izmantot darba zaudēšanas vai darbnespējas gadījumā. Un tas ir loģiski, jo saistību dzēšanas procedūra ir fiziskās personas tiesību aizsardzība un daudz izdevīgāka parādniekam nekā kreditoriem, kamdēļ parādniekam ir jārod risinājums, un gads ir pietiekami ilgs laiks, lai to arī atrastu. Ja parādnieks ilgstoši nespēj pildīt Maksātnespējas likumā paredzētos pienākumus (tai skaitā arī gūt ienākumus), parādnieka maksātnespējas process tiks izbeigts.
Saistību dzēšanas procedūras fināls
Ja parādnieks ir veicis visas saistību dzēšanas plānā noteiktās darbības, atlikušās parādnieka saistības pēc parādnieka pieteikuma ar tiesas lēmumu tiek dzēstas un apturētās izpildu lietvedības par dzēsto saistību piedziņu tiek izbeigtas.
Tomēr minētais nosacījums neattiecas uz visām saistībām. Netiek dzēsti:
Izpildu lietvedības par minēto saistību piedziņu tiek atjaunotas atlikušajā parāda apmērā.
Ja parādnieks nav veicis saistību dzēšanas plānā noteiktās darbības, viņš netiek atbrīvots no fiziskās personas saistību dzēšanas plānā norādītajām atlikušajām saistībām.
Ja parādnieks nepilda saistību dzēšanas plānu, kreditors iesniedz tiesai pieteikumu par saistību dzēšanas procedūras izbeigšanu.
"Ja parādnieks neveic saistību dzēšanas plānā noteiktās darbības, viņu neatbrīvo no fiziskās personas saistību dzēšanas plāna atlikušajām saistībām."
Ja saistību dzēšanas plāna izpildes laikā tiek konstatēti saistību dzēšanas procedūras piemērošanas ierobežojumi (parādnieks pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai maksātnespējas procesa laikā ir slēdzis darījumus, kuru rezultātā kļuvis maksātnespējīgs vai radījis zaudējumus kreditoriem, turklāt viņš apzinājās vai viņam vajadzēja apzināties, ka šādu darījumu slēgšana var novest līdz maksātnespējai vai zaudējumu radīšanai kreditoriem; parādnieks ir sniedzis apzināti nepatiesu informāciju par savu mantisko stāvokli un slēpis savus patiesos ienākumus), administrators vai kreditors iesniedz tiesai pieteikumu par saistību dzēšanas procedūras izbeigšanu. Izbeidzot saistību dzēšanas procedūru, tiesa vienlaikus izbeidz fiziskās personas maksātnespējas procesu.
Ja saistību dzēšanas procedūra tiek izbeigta, neatbrīvojot parādnieku no saistībām, kreditoru prasījumi tiek atjaunoti un aprēķināti pilnā apmērā, bet apturētā tiesvedība un spriedumu izpildu lietvedība tiek atjaunota.