E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 3590
Lasīšanai: 3 minūtes

Par darba gadu pienākas atvaļinājums 4 nedēļu apmērā

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
21. janvārī, 2014
Klāvs Māters

Labdien, strādāju uzņēmumā SIA "Ostas Celtnieks". Darba līgumu noslēdzu 2012.gada 23.aprīlī. Pirmajā atvaļinājumā aizgāju 2012.gada decembra sākumā. Atvaļinājums ilga vienu mēnesi. Pēc atvaļinājuma darbu darba devējs man nedeva, jo bija sniegs un sals, tādēļ darbu nevarējām veikt, bet man neviens nepārskaitīja par diviem mēnešiem minimālo algu, kas man pienāktos. Darbu atsāku 2013.gada marta beigās. Tagad 2014.gada 21.janvārī aizgāju uz priekšniecību un parakstīju vienošanos par to, ka eju atvaļinājumā, jo darbu vairs priekšniecība nedod. Bet ir viens "Bet" – man grāmatvede saka, ka man pienākas atvaļinājums tikai divas nedēļas. Vai tā tam ir jābūt?

A
atbild:
24. janvārī, 2014
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Par darba līgumu un darba samaksu

Noslēdzot darba līgumu, darbinieks un darba devējs iegūst noteiktas tiesības un uzņemas noteiktus pienākumus. Piemēram, saskaņā ar Darba likuma 28.panta 1.daļu darba devējam ir pienākums nodrošināt darbinieku ar darbu atbilstoši noslēgtā darba līguma noteikumiem, nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus, kā arī maksāt nolīgto darba samaksu. Ja darba devējs kādu apstākļu rezultātā darbinieku nenodarbina, rodas dīkstāve.

Šādā gadījumā darba devējam saskaņā ar Darba likuma 74.panta 3.daļu darbiniekam jāizmaksā nolīgtā darba samaksa, ja darbiniekam bijusi nolīgta laika darba alga, bet, ja darbiniekam bijusi nolīgta akorda alga, jāizmaksā vidējā izpeļņa par visu dīkstāves periodu. Tādējādi, ja darba devējs klimatisko apstākļu ietekmē (sals un sniegs) nevarēja nodrošināt darbinieku ar darbu saskaņā ar noslēgtā darba līguma nosacījumiem, kā arī nebija norīkojis darbinieku citā darbā, darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlīdzību saskaņā ar Darba likuma noteikumiem.

Par atvaļinājumu

Darba likuma 149.panta 1. daļa paredz ikvienam darbiniekam tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kas nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas.

Atvaļinājums tiek piešķirts katru gadu noteiktā laikā saskaņā ar darbinieka un darba devēja rakstveida pievienošanos vai arī pamatojoties uz sastādīto atvaļinājuma grafiku. Darba devējam un darbiniekam vienojoties, ikgadējo atvaļinājumu kārtējā gadā drīkst piešķirt pa daļām, taču viena no atvaļinājuma daļām kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām.

Tikai atsevišķos gadījumos saskaņā ar darbinieka un darba devēja rakstveidā noslēgto vienošanos ir atļauts pārcelt neizmantotā atvaļinājuma daļu uz nākamo gadu.

Jūsu aprakstītajā situācijā par nostrādāto laika periodu no 22.04.2013.-21.04.2014. darbiniekam ir tiesības izmantot četru nedēļu kalendāro atvaļinājumu, un darba devējam atvaļinājums šajā periodā jāpiešķir. Konkrētais laiks, kurā izmantojams ikgadējais atvaļinājums, nosakāms atvaļinājuma grafikā, bet, ja grafika nav, tad pusēm savstarpēji jāvienojas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 16 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas