E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34752
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Vai telpu lietotāju var “piespiest” aizvērt logu

J
jautā:
07. decembrī, 2024
Ilgonis

Sveicināti! Es dzīvoju Bolderājā, daudzdzīvokļu mājas 1. stāvā. Kaimiņi sev pagrabā ir izbūvējuši vēl vienu pagraba telpu, pret ko mājas iedzīvotājiem nav iebildumu. Taču, izbūvējot šo telpu, viņi ir piesavinājušies logu, kas atrodas zem mana dzīvokļa. Šo logu naktīs, kad temperatūra noslīd zem 0 °C, joprojām tur vaļā. Rezultātā mana dzīvokļa grīda ir auksta. Lieki piebilst, ka uz aicinājumu logu aizvērt viņi atbild, ka tas ir viņu logs, līdz ar to viņi var turēt to atvērtu, ja grib. Kā panākt, lai logs tiek aizvērts? 

A
atbild:
27. decembrī, 2024
Pauls Vasks
jurists

Šajā gadījumā jums vispirms būtu jānoskaidro, uz kāda tiesiska pamata pagrabstāva telpas tiek lietotas. Ja minētās telpas ir atsevišķais īpašums, tad logs tik tiešām pieder šo telpu īpašniekam. Proti, Dzīvokļa īpašuma likuma 3. panta pirmā daļa paredz, ka atsevišķais īpašums ir dzīvojamā mājā esošs būvnieciski norobežots un funkcionāli nošķirts dzīvoklis, neapdzīvojamā telpa vai mākslinieka darbnīca, kura kā dzīvojamā vai nedzīvojamā telpu grupa reģistrēta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā. Šī panta otrā daļa paskaidro, ka atsevišķā īpašuma elementi ir arī atsevišķo īpašumu norobežojošie logi un durvis. Ja telpas tomēr nav atsevišķais īpašums, bet piekritīgas kopīpašumā esošajai dzīvojamās mājas daļai un telpas šī persona lieto, piemēram, uz dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma (par kopīpašuma daļas lietošanas kārtību) pamata, tad arī attiecīgajās pagraba telpās esošais logs ietilpst visu dzīvokļu īpašnieku kopīpašumā. 

Līdz ar to, ja logs atrodas kopīpašumā, tad tā lietošanas paradumus šajā gadījumā būtu vieglāk ietekmēt, jo kopīpašuma daļas lietošanas kārtību nosaka tikai paši dzīvokļu īpašnieki jeb dzīvokļu īpašnieku kopība. Tātad, ja dzīvokļu īpašnieku kopībai būtu iebildumi pret šī loga lietošanas paradumiem, tad dzīvokļu īpašnieku kopībai būtu tiesības līdzšinējo kopīpašuma (tajā skaitā loga) lietošanas nosacījumus pārskatīt, ja nepieciešams, tos arī mainot. Ja telpas tomēr ir atsevišķais īpašums, tad to īpašnieka paradumus ietekmēt būs grūtāk, jo no likuma viedokļa dzīvokļa īpašniekam attiecībā uz savu (dzīvokļa) īpašumu ir pilnīgas varas tiesības. Tiesa gan, likums nosaka dzīvokļa īpašniekam atbildību par zaudējumu nodarīšanu citiem dzīvokļu īpašniekiem. Tādējādi, lai gan dzīvokļa īpašniekam nevar noteikt pienākumu ziemas laikā turēt logu aizvērtu, apsverama būtu pretenziju izvirzīšana šim dzīvokļa īpašniekam, piemēram, par palielinātajiem apkures izdevumiem, ja iespējams konstatēt, ka tiem ir tieša cēloniska saistība ar ilgstoši atvērto logu. 

Pirms iepriekš aprakstīto darbību veikšanas tomēr būtu ieteicams vispirms ar pagraba telpu lietotāju mēģināt vienoties par visām pusēm pieņemamu, miermīlīgu risinājumu. Vēlams šī jautājuma risināšanā iesaistīt arī mājas pārvaldnieku. Iespējams, pagraba telpu pastāvīgā vēdināšana ir saistīta ar pagrabiem raksturīgo paaugstināto mitruma līmeni. Pārvaldnieks kā pieredzējis, zinošs profesionālis varbūt var ieteikt pieņemamāku risinājumu šīs problēmas novēršanai, kā arī kompetenti izskaidrot pagraba telpu lietotājam sekas, ko rada ilgstoši atvērts logs. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 55 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas