NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Veselība

Nākamgad varētu sākt ieviest modeli “Slimnīca mājās” jeb pacientu aprūpi virtuāli

FOTO: Freepik.

2025. gadā iecerēts sākt īstenot modeļa “Slimnīca mājās” pilotprojektu. Tas paredz, izmantojot telemedicīnu, attālināti uzraudzīt un ārstēt atsevišķus hronisku slimību pacientus ar vidēju un lielu rehospitalizācijas risku un stabilā stāvoklī esošus akūtus pacientus.   

Par pilotprojekta izstrādi un īstenošanu atbildīgā Veselības ministrija (VM) LV portālam norāda, ka modelis “Slimnīca mājās” ir daļa no projekta “Ieteikumu izstrāde integrētas veselības aprūpes attīstībai” pasākumiem, kura kopējais mērķis ir izvērtēt un ieviest integrētas veselības aprūpes modeļus, lai uzlabotu pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti valsts veselības aprūpes sistēmā, īpaši attiecībā uz pacientiem ar hroniskām slimībām un sekundārās aprūpes pieejamību.  

Pilotprojekta “Slimnīca mājās” īstenošana ir atkarīga no valdības lēmuma par finansējuma pārdali Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda projektu ietvaros, norāda VM. 

Lai informētu Ministru kabinetu par iecerēto, sagatavots informatīvais ziņojums “Par Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 4. komponentes “Veselība” 4.1.1.r. reformas “Uz cilvēku centrētas, visaptverošas, integrētas veselības aprūpes sistēmas ilgtspēja un noturība” projekta ieviešanu”.  

Attālināta diennakts ārstēšana, uzraudzība un aprūpe 

“Modelis “Slimnīca mājās” paredz, ka atsevišķām hronisku slimību pacientu grupām ar vidēju un lielu rehospitalizācijas risku un akūtu, bet stabilu pacientu grupām, kuru diagnozēm efektīvi ieviestas ārstēšanas vadlīnijas, izmantojot telemedicīnu, tiks nodrošināta virtuāla diennakts ārstēšana, aprūpe un medicīniskā uzraudzība mājās,” modeļa būtību LV portālam izskaidro VM.   

Paredzams, ka tādējādi tiks atslogots Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests un slimnīcu uzņemšanas nodaļas, veicinot ātrāku palīdzības sniegšanu pacientiem smagākos gadījumos, kā arī uzlabota slimnīcas gultu pieejamība pacientiem ar nopietnām diagnozēm. Tāpat varētu samazināties vidējais ārstēšanās ilgums slimnīcā un tikt veicināta efektīvāka resursu izmantošana.  

Pilotprojektā iesaistīs Austrumu slimnīcas pacientus  

Informatīvajā ziņojumā skaidrots, ka SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” (RAKUS) ir lielākā piektā līmeņa daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā, kas sniedz plašu diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumu klāstu gandrīz visos profilos, kā arī nodrošina neatliekamo palīdzību lielākajai daļai Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju.  

RAKUS sniedz vairākus unikālus pakalpojumus, kuri nav pieejami citās Latvijas veselības aprūpes iestādēs, piemēram, cilmes šūnu transplantāciju, HIV/AIDS ārstēšanu, multirezistentās tuberkulozes ārstēšanu, apdegumu stacionāro ārstēšanu u. c. Skaidrots, ka slimnīca jau tagad attālināti konsultē HIV/AIDS pacientus un piegādā medikamentus tuberkulozes pacientiem uz mājām. 

Ņemot vērā iepriekšminēto, informatīvajā ziņojumā noteikts, ka modeļa “Slimnīca mājās” aprobēšanā VM kā sadarbības partneri piesaistīs RAKUS.  

Tiks iekļauti tie pacienti, kuri piekritīs dalībai pilotprojektā  

VM norāda, ka plānotās modeļa “Slimnīca mājās” pacientu grupas galvenokārt būs pacienti, kas slimo ar tuberkulozi, hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS) un infekcijas slimībām, t. sk. pneimonijas pacienti. Vēlāk šīs pacientu grupas iespēju robežās varētu tikt papildinātas.   

Saskaņā ar informatīvo ziņojumu modelis “Slimnīca mājās” nodrošinās iepriekšminēto pacientu grupu terapeitisko aprūpi situācijās, kad nav nepieciešama nepārtraukta ārsta uzraudzība klātienē. Proti, pacienti pēc veselības stāvokļa stabilizēšanas vai uzlabošanās ārstēšanu turpinās saņemt mājās. Vienlaikus paredzēts, ka pacients pilotprojektā tiks iekļauts tikai tad, ja tam piekritīs. 

Plānots, ka modelis tiks aprobēts 12 mēnešu laikā, iesaistot 300 unikālos pacientus. Taču, ņemot vērā, ka pacienti ar iepriekšminētajām slimībām gada laikā stacionārā tiek ārstēti vairākas reizes, kopējais ārstēto pacientu skaits “Slimnīca mājās” ietvaros varētu būtiski pārsniegt 300 pacientu robežu, prognozē VM. 

Aprobēšanas laikā tiks apzināti modelim nepieciešamie resursi 

Lai īstenotu attālināto pacientu aprūpi, pilotprojekts paredz īstenot vairākus priekšdarbus. Proti, saskaņā ar informatīvo ziņojumu vispirms tiks izstrādātas pacientu atlases metodes, sagatavoti rīcības protokoli, apmācīts personāls, apzinātas pacientu vajadzības, lai piemērotu tehnoloģisko risinājumu, kā arī izveidots un testēts zvanu centrs un veikti citi darbi. Savukārt projekta izskaņā paredzēts izstrādāt projekta efektivitātes novērtējumu. 

“Pilotprojekta realizācija dos vērtīgas atziņas par šī modeļa piemērotību veselības aprūpes sistēmai un veicinās sistēmisku pieeju veselības aprūpes pakalpojumu organizācijai, kas ir orientēta uz ilgtermiņa risinājumiem un pacientu vajadzībām,” LV portālam paskaidro VM. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI