Esmu nodarbināta pamatdarbā uz pusslodzi ar papildu darbu šajā pašā iestādē projektos. Nebeidzoties pilnam bērna kopšanas atvaļinājumam, vēlos ātrāk atgriezties darbā finansiālu apsvērumu dēļ, bet nevēlos atgriezties pamatdarbā, bet gan tikai projektos, jo tā var veiksmīgāk savienot darba un privāto dzīvi. Darba devējs ir gatavs vienoties ar mani par darbu tikai projektos, bet informē, ka tādējādi es zaudēšu savas tiesības uz pamatdarbu, jo darbinieks, kurš strādā manā vietā uz manas prombūtnes laiku, kļūs par pastāvīgu darbinieku. Vai otrs darbinieks nevar tikt atbrīvots no darba brīdī, kad man pienākas atgriezties pēc pilna bērna kopšanas atvaļinājuma? Kā es varu aizstāvēt savas tiesības?
Vispārējā gadījumā darba līgumu slēdz uz nenoteiktu laiku. Darba līguma noslēgšana uz noteiktu laiku ir pieļaujama tikai īpašos izņēmuma gadījumos, kas paredzēti Darba likuma 44. panta pirmajā daļā.
Darba devējam, lai darbinieka prombūtnes laikā varētu nodrošināt darba izpildi, ir tiesības pieņemt darbā darbinieku uz noteiktu laiku promesoša darbinieka aizvietošanai (Darba likuma 44. panta pirmās daļas 3. punkts). Uz noteiktu laiku noslēgtā darba līgumā norāda darba līguma beigu termiņu vai arī apstākļus, kas liecina par attiecīgā darba pabeigšanu. Tādējādi darba līguma, kas uz noteiktu laiku noslēgts promesoša darbinieka aizvietošanai, termiņš ir promesošā darbinieka atgriešanās darbā.
Saskaņā ar Darba likuma 113. panta pirmo daļu darba tiesiskās attiecības pēc līguma, kas noslēgts uz noteiktu laiku, izbeidzas ar dienu, kad izbeidzas darba līguma termiņš. Savukārt atbilstoši Darba likuma 45. panta ceturtajai daļai, ja, beidzoties termiņam, uz kādu noslēgts darba līgums, neviena no pusēm nav pieprasījusi izbeigt darba līgumu un darba tiesiskās attiecības faktiski turpinās, darba līgums uzskatāms par noslēgtu uz nenoteiktu laiku.
Darba likuma 156. panta ceturtajā daļā norādīts, ka darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs. Minētajā normā ietverta garantija darbiniekam, kurš izmantojis likumā paredzētās tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu, ka pēc šī atvaļinājuma viņš varēs atgriezties darbā savā amatā. Proti, darba devējam saglabājamas tās ar darba līgumu darbinieka iegūtās tiesības, kādas viņam bija, dodoties bērna kopšanas atvaļinājumā.
Ja radusies nepieciešamība grozīt darba līguma noteikumus, piemēram, grozīt nolīgto darbu vai darba līguma termiņu no noteikta laika uz nenoteiktu, puses nav ierobežotas atbilstoši Darba likuma 97. pantā noteiktajai kārtībai rakstveidā vienoties par darba līguma grozījumiem.
Apkopojot minētajās normās noteikto, paskaidrojams, ka Darba likuma 156. panta ceturtajā daļā iekļautā darbinieka garantija nodrošināt iepriekšējo darbu darba devējam ir saistoša, kad darbinieks atgriežas darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma. Turklāt neatkarīgi no tā, vai atgriešanās darbā notiek, beidzoties piešķirtajam atvaļinājuma termiņam, vai ātrāk, proti, pārtraucot atvaļinājumu pirms piešķirtā atvaļinājuma termiņa beigām. Turpretī aizvietojošā darbinieka uz noteiktu laiku noslēgtais darba līgums ar promesošā darbinieka atgriešanos darbā izbeidzas. Taču praksē iespējama situācija, ka aizvietojošā darbinieka darba līgums pēc prombūtnē esošā darbinieka atgriešanās darbā tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku (grozot darba līguma noteikumus) vai arī atbilstoši faktiskajiem apstākļiem un Darba likuma normu regulējumā noteiktajam uzskatāms par noslēgtu uz nenoteiktu laiku.
Līdz ar to, ja atgriezīsieties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma un ar darba devēju vienosieties par grozījumiem nolīgtajā darbā, darba devējam pēc noteikta perioda nav pienākuma jūs nodrošināt ar nolīgto darbu, ko veicāt (jeb kas bija spēkā) pirms grozījumu stāšanās spēkā, ja vien grozījumus darba tiesisko attiecību noteikumos nenoslēgsiet uz noteiktu laiku.
Tomēr vēršama uzmanība, ka darba līguma grozījumi ir abu pušu saskanīgs gribas izteikums, tādējādi darba devējs ir tiesīgs arī nepiekrist priekšlikumam darba līguma grozījumus slēgt uz noteiktu laiku. Tāpat jānorāda: kaut arī darba līguma grozījumi tiks noslēgti uz noteiktu laiku, tas nemainīs apstākli, ka jūs aizvietojošā darbinieka darba līgums, kas, jums atgriežoties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, nebūs izbeigts, būs noslēgts (vai būs uzskatāms par noslēgtu) uz nenoteiktu laiku.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!