Labdien! Es nezinu, kā atrisināt savu problēmu. Saņēmu mūža invaliditātes pabalstu 373 eiro apmērā, bet kredītos man jāmaksā 140 eiro. Kreditori ir nodevuši parādu piedziņas firmām. Zāles man izmaksā vairāk kā 100 eiro, es nezinu, kur vērsties pēc palīdzības, jo nāk draudu vēstules par tiesas procesiem.
Civillikuma 1587. pants noteic, ka tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesību atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus.
Tas nozīmē, ka kreditoriem ir tiesības prasīt atpakaļ aizdevumus, t. sk. vēršoties tiesā, ja aizdevumu atmaksa nenotiek labprātīgi. Konkrētajā situācijā ieteicams vispirms vērsties pie kreditoriem un mēģināt vienoties par samazinātu kredīta ikmēneša maksājumu atbilstoši jūsu finansiālajām iespējām. Gadījumā, ja vienoties neizdodas un tiesā tiek iesniegta prasība par parāda piedziņu, tad būtu vēlams saņemt juridisko konsultāciju par to, kā labāk rīkoties attiecīgajā situācijā. Piemēram, ir iespējams tiesai lūgt sadalīt sprieduma izpildi termiņos atbilstoši jūsu iespējām maksāt (vairāk par to varat uzzināt šeit). Jāņem vērā, ka gadījumā, ja tiesa apmierina kreditora prasību par parāda piedziņu, kreditors var vērsties pie zvērināta tiesu izpildītāja parāda piespiedu piedziņai. Par to, kā notiek parāda piedziņa un kādus ieturējumus tiesu izpildītājs var veikt no jūsu ienākumiem, varat uzzināt LV portāla publikācijās šeit un šeit.
Tiesu administrācija saskaņā ar Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumu un Ministru kabineta 2022. gada 20. septembra noteikumiem Nr. 585 “Tiesu administrācijas nolikums” apsaimnieko līdzekļus, kas paredzēti valsts nodrošinātai juridiskajai palīdzībai.
Valsts nodrošināto juridisko palīdzību Satversmes tiesas procesā, civillietās un noteikta veida administratīvajās lietās var saņemt persona, kura:
Šeit ir pieejami kontakti un informācija, kas jādara, lai pretendētu uz valsts nodrošinātu juridisko palīdzību.
Lai iegūtu maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu un uzzinātu, kāda palīdzība jums ir pieejama, jāvēršas jūsu pašvaldības sociālajā dienestā.
Tāpat jūs varat lūgt juridisko konsultāciju, vēršoties Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Juridiskās prakses un palīdzības centrā, kur studenti kopā ar pieredzējušiem pasniedzējiem un advokātiem sniedz juridiskās konsultācijas un var dot ieteikumus, kā labāk rīkoties konkrētajā gadījumā. Pieteikties konsultācijai var, zvanot uz tālruņa numuru: 67034737 vai rakstot uz e-pasta adresi: zile@lu.lv. Vairāk par Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Juridiskās prakses un palīdzības centra sniegtajām bezmaksas juridiskajām konsultācijām varat uzzināt šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!