Kad jāsamaksā parāds, ja lieta ir iesniegta vienkāršajā piedziņā? Vai parāds jāsamaksā pēc tiesas lēmuma? Ar kreditoru izlīgums, kas samazinātu tiesāšanās izdevumus, nav iespējams. Vai tad, ja aicinu parāda lietu izskatīt parastajā kārtībā, būs jāapmaksā vēl papildu tiesas izdevumi?
Noprotams, ka jautājums ir par vienkāršotās procedūras lietu, kurā galvenais parāds nepārsniedz 3000 eiro (Civilprocesa likuma 250.19 pants). Līdz ar to, ja nav iespējams izlīgums un jūs atzīstat prasību par pamatotu, tad samaksu spriedumā norādītajā apmērā varat veikt tad, kad spriedums stāsies likumīgā spēkā (skat. Civilprocesa likuma 250.²⁷ pantu). Tāpat iespējams parādu samaksāt arī tiesvedības procesa laikā, iesniedzot tiesai attiecīgus pierādījumus.
Ja prasītājs uztur prasību par tiesvedības izdevumu piedziņu no parādnieka un tiesa atzīst šo prasību par pamatotu, tad neatkarīgi no kārtības, kā tiek izskatīta lieta, parādniekam būs jāapmaksā arī šie izdevumi.
Civilprocesa likuma 41. pants noteic:
“(1) Pusei, kuras labā taisīts spriedums, tiesa piespriež no otras puses visus tās samaksātos tiesas izdevumus. Ja prasība apmierināta daļēji, šajā pantā norādītās summas piespriež prasītājam proporcionāli tiesas apmierināto prasījumu apmēram, bet atbildētājam – proporcionāli tai prasījumu daļai, kurā prasība noraidīta. Valsts nodeva par pieteikumu par tiesvedības atjaunošanu un lietas jaunu izskatīšanu lietā, kurā taisīts aizmugurisks spriedums, netiek atlīdzināta.
(2) Ja prasītājs atsakās no prasības, viņš atlīdzina atbildētājam radušos tiesas izdevumus. Prasītāja samaksātos tiesas izdevumus šajā gadījumā atbildētājs neatlīdzina. Tomēr, ja prasītājs neuztur savus prasījumus tāpēc, ka atbildētājs tos pēc prasības iesniegšanas labprātīgi apmierinājis, tiesa pēc prasītāja lūguma piespriež no atbildētāja prasītāja samaksātos tiesas izdevumus.
(3) Ja prasība atstāta bez izskatīšanas, tiesa pēc atbildētāja lūguma piespriež no prasītāja atbildētāja samaksātos tiesas izdevumus, izņemot šā likuma 219. panta pirmās daļas 2.punktā norādīto gadījumu.”
Uzzini vairāk LV portālā:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!