Kas ir atvaļinājuma nauda

J
jautā:
03. oktobrī, 2024
Edgars

Vai būtu iespējams paskaidrot, ko nozīmē atvaļinājuma nauda? Vai tā ir nauda, kas tiek izmaksāta papildus līgumā noteiktajai algai?

A
atbild:
11. oktobrī, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likums paredz darbinieka tiesības uz darba devēja apmaksātu atpūtas laiku: 149. pantā ir noteiktas darbinieka tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kas nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas.

Proti, darbinieks strādā 11 mēnešus un vienu mēnesi izmanto tiesības atpūsties un atjaunot spēkus nākamajam darba gadam. Par laiku, kamēr darbinieks izmanto viņam piešķirto atvaļinājumu, darba devējs izmaksā atvaļinājuma naudu.

Darbiniekiem, kuriem ir bērni vai kuru darbs ir saistīts ar risku, ir tiesības uz darba devēja apmaksātu papildatvaļinājuma dienu vai dienām. Papildatvaļinājuma izmantošana ir noteikta Darba likuma 151. pantā.

Atvaļinājuma naudu aprēķina pēc vidējās izpeļņas. Vidējās izpeļņas aprēķināšana ir reglamentēta Darba likuma 75. pantā.