Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Mājoklis

Drošības naudas iemaksa

J
jautā:
15. jūlijā, 2024
Aija

Labdien! Vēlos īrēt dzīvokli. Izīrētājs paņēma ID kopiju, lika iemaksāt drošības naudu, kuru pārskaitīju uz norādīto kontu, bet teica, ka līgumu varēšot noslēgt tikai pēc divām dienām. Vai tas ir likumīgi? Vai maksājuma izraksts uz attiecīgo kontu var būt garants pret krāpniecību? Vai arī nauda sliktākajā gadījumā tiktu zaudēta?

A
atbild:
18. jūlijā, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes pasniedzējs

Saskaņā ar Dzīvojamo telpu īres likuma 12. panta pirmo daļu izīrētājs, slēdzot dzīvojamās telpas īres līgumu, ir tiesīgs dzīvojamās telpas īres līguma saistību izpildes nodrošināšanai prasīt no īrnieka drošības naudas iemaksu. Tādējādi likums neparedz iemaksāt drošības naudu pirms līguma slēgšanas (parakstīšanas), tas nav likumīgi. Maksājums, protams, ir dokuments, kas noder, ja līgums tomēr tiek noslēgts, vai arī gadījumā, ja līgumu nenoslēdz, naudu no izīrētāja iespējams atprasīt.