Vai personu apliecinošais dokuments ir jāiedod pārdevējam rokās

J
jautā:
25. jūnijā, 2024
Santa

Labdien! Vai veikalā, uzrādot pārdevējam personu apliecinošu dokumentu, tas ir jāiedod pārdevējam rokās? Vai man ir tiesības pārdevējam savu dokumentu uzrādīt, turot to savās rokās?

A
atbild:
02. jūlijā, 2024
Sandis Zellis
jurists

Alkoholisko dzērienu aprites likuma 6. panta otrā daļa noteic: lai pārliecinātos par personas vecumu, mazumtirgotāja pienākums ir pieprasīt, lai persona uzrāda personu apliecinošu dokumentu. No minētās tiesību normas gramatiski izriet, ka dokumentus būtu tikai jāuzrāda, turot to savās rokās.

Savukārt, šo tiesību normu interpretējot sistēmiski, nepārprotami personu apliecinošs dokuments ir jāuzrāda tā, lai pārdevējs patiesi varētu pārliecināties par personas vecumu – tātad vizuāli novērtēt šī dokumenta īstumu, kā arī pilnībā redzēt fotogrāfiju un dzimšanas datumu. Līdz ar to atzīstams, ka pārdevējs ir tiesīgs lūgt nodrošināt, ka dokuments tam ir pilnībā redzams. Attiecīgos apstākļos tas varētu arī nozīmēt dokumenta nodošanu pārdevēja rokās vai uz galda.