Prasījuma iesniegšanas termiņš - divi gadi no rašanās brīža

J
jautā:
28. novembrī, 2013
Solvita

Par noilgumu celt prasību tiesā par darba tiesībām, darbinieks tika atbrīvots 2008.gadā, bet tikai tagad (2013.gads) apzina, ka tika konstatēti pārkāpumi aprēķinā par kompensāciju izmaksu. Vai darbiniekam ir tiesības celt prasību tiesā par konstatētiem pārkāpumiem?

A
atbild:
06. decembrī, 2013
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Konsultatīvā centra vadītāja

Diemžēl šādu iespēju vairs nav prasījuma noilguma dēļ.

Prasījumi, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, tai skaitā arī prasījumi par neizmaksāto summu piedziņu saskaņā ar Darba likuma 31.pantu, noilgst divu gadu laikā no prasījuma rašanās brīža, ja likumā nav noteikts īsāks noilguma termiņš, ar nosacījumu, ka darba devējs izsniedzis rakstveida aprēķinu.

Gadījumā ja rakstveida aprēķins darbiniekam netika izsniegts, prasījums noilgst trīs gadu laikā no dienas, kad aprēķins bija jāizsniedz.

Tātad likuma izpratnē ar prasījuma rašanās brīdi ir saprotams aprēķina izmaksas datums, nevis darbinieka iespējamā konstatētā pārkāpuma laiks.

Tā kā darba tiesiskās attiecības ar darba devēju jautājumā aprakstītajā situācijā ir pārtrauktas 2008.gadā, prasības termiņš noilgst 2010. vai 2011.gada attiecīgajā mēnesī.