TĒMA: Mājoklis

Kad īrnieks jābrīdina par īres parādu

J
jautā:
13. februārī, 2024
Mihails

Dzīvojamo telpu īres likuma 24. panta pirmajā daļā noteikts, ka izīrētājs var izbeigt dzīvojamās telpas īres līgumu, ja īrnieks nemaksā īres maksu, lai gan viņam ir nodrošināta iespēja lietot dzīvojamo telpu saskaņā ar dzīvojamās telpas īres līgumu, un kavēto maksājumu apmērs pārsniedz divu mēnešu īres maksu, vai arī ja īrnieks neveic ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītos maksājumus atbilstoši dzīvojamās telpas īres līgumā noteiktajai kārtībai un maksājumu kavējums pārsniedz divus mēnešus. Savukārt 27. panta trešajā daļā noteikts, ka izīrētājs par dzīvojamās telpas īres līguma izbeigšanu rakstveidā brīdina īrnieku vismaz vienu mēnesi iepriekš. Vai brīdināt par līguma izbeigšanu drīkst, sākot ar brīdi, kad kavējums jau ir pārsniedzis divus mēnešus (tātad līguma izbeigšanas brīdī kavējums pārsniegtu trīs mēnešus)? Vai arī to drīkst darīt jau mēnesi iepriekš – brīdī, kad kavējums pārsniedza vienu mēnesi (tātad līguma izbeigšanas brīdī kavējums pārsniegtu divus mēnešus, kā noteikts 24. panta pirmajā daļā)?

A
atbild:
15. februārī, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors

Īrnieks jābrīdina, kad parāds pārsniedz divu mēnešu īres maksu. Ar brīdinājumu tiek dota iespēja parādu nomaksāt mēneša laikā.

Ja parāds netiek nomaksāts, tad pēc noteiktā termiņa (viens mēnesis) beigām var celt prasību tiesā.