TĒMA: Tieslietas

Maksimālais pārkāpumu novēršanas termiņš

J
jautā:
01. decembrī, 2018
Oļegs

Ja tiesa neapstiprina vienošanos ar prokuroru, pieņemot lēmumu par lietas nosūtīšanu prokuroram pārkāpumu novēršanai saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 540.1 pantu (Krimināllietas iztiesāšana rakstveidā vienošanās procesā) vai 542. pantu (Tiesas nolēmumi vienošanās procesā), vai ir iespējama jaunas vienošanās noslēgšana šajā kriminālprocesā? Ja jā, kāds ir jaunās vienošanās noslēgšanas maksimālais termiņš pirms krimināllietas iztiesāšanas vispārējā kārtībā?

A
atbild:
14. janvārī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Armands Smans, zvērināta advokāta palīgs

Kriminālprocesa likumā nav noteikts konkrēts termiņš, kurā prokuroram ir jānovērš tiesas konstatētie pārkāpumi. Līdz ar to prokuroram ir jābalstās uz Kriminālprocesa likuma 14. panta pirmo daļu, kas nosaka, ka ikvienam ir tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā, tas ir, bez neattaisnotas novilcināšanas. Kriminālprocesa pabeigšana saprātīgā termiņā ir saistīta ar lietas apjomu, juridisko sarežģītību, procesuālo darbību daudzumu, procesā iesaistīto personu attieksmi pret pienākumu pildīšanu un citiem objektīviem apstākļiem. Tāpat Kriminālprocesa likumā nav noteikti šķēršļi jaunas vienošanās noslēgšanai gadījumā, ja tiesa nosūtījusi lietu prokuroram pārkāpumu novēršanai un pārkāpumi nav saistīti ar vienošanās nepieļaujamību konkrētajā kriminālprocesā. Arī šajā gadījumā nekādi konkrēti termiņi nav noteikti, līdz ar to ir jābalstās uz Kriminālprocesa likuma 14. panta pirmajā daļā noteikto.