Labdien! Dzīvojamās mājas, kas sadalīta atsevišķos dzīvokļa īpašumos, pagrabstāvā atrodas pazemes autostāvvieta. Pazemes autostāvvietā katrai vietai, kas paredzēta mašīnas novietošanai, ir iedalīts savs numurs. Dažas vietas, kas paredzētas mašīnas novietošanai, kā dzīvojamās mājas kopīpašuma domājamās daļas ir attiecīgās dzīvojamās mājas konkrēto dzīvokļu īpašnieku īpašums (kopīpašuma domājamās daļas, ko veido konkrētā vieta mājas pazemes autostāvvietā, zemesgrāmatā ir reģistrētas īpašumā, norādot noteiktas automašīnas novietošanas vietas numuru, kuru ir tiesības lietot). Tomēr pazemes autostāvvietā ir arī tādas vietas, kuras kā dzīvojamās mājas kopīpašuma domājamās daļas ir īpašumā juridiskajām vai fiziskajām personām, kurām nepieder dzīvokļa īpašums dzīvojamajā mājā. Uzkrājumu fonds dzīvojamās mājas uzturēšanai un remontam, tostarp pazemes autostāvvietas uzturēšanai un remontam, tiek veidots no iemaksām, ko veic dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieki proporcionāli dzīvokļa iekštelpu platībai. Vai tiem dzīvojamās mājas kopīpašuma domājamo daļu īpašniekiem, kuriem nepieder dzīvokļa īpašums konkrētajā mājā, bet pieder tās kopīpašuma domājamās daļas, ko veido konkrēta vieta pazemes autostāvvietā, jāveic iemaksas dzīvojamās mājas uzturēšanas fondā? Kāds normatīvais akts nosaka šādu pienākumu dzīvojamās mājas kopīpašuma domājamo daļu īpašniekam, kuram nepieder dzīvokļa īpašums dzīvojamajā mājā?
Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas tiesiskos priekšnosacījumus reglamentē Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums un Dzīvokļa īpašuma likums.
Atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 2. panta otrajai daļai dzīvokļa īpašums kā lietu kopība sastāv no atsevišķā īpašuma un attiecīgas kopīpašuma domājamās daļas. Dzīvokļa īpašuma sastāvā ietilpstošais atsevišķais īpašums un kopīpašuma domājamā daļa tiesiski nav atdalāmi. Savukārt atsevišķā dzīvokļa īpašuma jēdziens ir ietverts likuma 3. panta pirmajā daļā, t. i., atsevišķais īpašums ir dzīvojamā mājā esošs būvnieciski norobežots un funkcionāli nošķirts dzīvoklis, neapdzīvojamā telpa vai mākslinieka darbnīca, kura kā dzīvojamā vai nedzīvojamā telpu grupa reģistrēta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā (turpmāk – Kadastra informācijas sistēma).
Jautājumā ir norādīts, ka ir arī tādas vietas pazemes autostāvvietā, kuras kā dzīvojamās mājas kopīpašuma domājamās daļas ir juridisko vai fizisko personu īpašumā, kurām nepieder dzīvokļa īpašums konkrētajā dzīvojamajā mājā. Minētais apgalvojums nav izprotams, respektīvi, ja autostāvvietas ir reģistrētas zemesgrāmatā kā atsevišķais īpašums, kas pieder citām fiziskajām vai juridiskajām personām (kam nepieder dzīvokļu īpašumi mājā), tad minētās autostāvvietas nevar būt mājas kopīpašums. Lai pilnvērtīgi varētu izprast īpašumtiesību (tiesību un pienākumu) kopumu, jums ir nepieciešams pārbaudīt autostāvvietu īpašumtiesību statusu –, vai minētās stāvvietas ir mājas kopīpašums (ir noslēgti līgumi par kopīpašuma atsevišķu lietošanas tiesību noteikšanu), vai arī konkrētās stāvvietas ir fizisko vai juridisko personu atsevišķais īpašums.
Dzīvokļa īpašuma likuma 13. panta 2.1 punkts nosaka:
(21) Dzīvokļa īpašnieks atbilstoši viņa dzīvokļa īpašumā ietilpstošās kopīpašuma domājamās daļas apmēram veic uz dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma pamata noteiktos naudas maksājumus uzkrājumu fondā šā panta pirmajā un otrajā daļā paredzēto dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbību veikšanai. Pieņemot minēto lēmumu, dzīvokļu īpašnieku kopība izvērtē dokumentus, kas pamato attiecīgo darbību veikšanu un to izmaksas.
(22) Šā panta 2.1 daļā minēto naudas maksājumu veikšanas un izmantošanas kārtību nosaka dzīvokļu īpašnieku kopība.
Arī neapdzīvojamās telpas, komerctelpas, darbnīcas u. c. telpas, kas ierakstītas zemesgrāmatā kā atsevišķs īpašums, ir pielīdzināmas dzīvokļu īpašuma jēdzienam dzīvojamās mājas pārvaldīšanas jomā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!