SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Aiga Nulle
LV portāls
Šodien
RUBRIKA: Infografika
TĒMA: Ceļu satiksme

Diennakts tumšajā laikā uz ceļa jābūt pamanāmam

Līdz ar pāreju uz ziemas laiku intensīvākā satiksme rītos un vakaros notiek tumsā. Redzamību var apgrūtināt arī sniegs, migla, lietus. Šādos apstākļos katra autovadītāja bieds ir “neredzamie” gājēji un riteņbraucēji. Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) statistika liecina, ka tieši gada tumšajos mēnešos neaizsargātie satiksmes dalībnieki negadījumos cieš visbiežāk, tāpēc ir ļoti svarīgi būt redzamam, lietojot drošu un atbilstošu atstarotāju. Minēto prasību nosaka arī normatīvie akti.

Ceļu satiksmes noteikumi noteic, ka diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kuri atrodas uz brauktuves vai nomales, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Savukārt Ceļu satiksmes likumā norādīts, ka par gājējiem noteikto pienākumu pārkāpšanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu no divām līdz sešām naudas soda vienībām (10–30 eiro).

Jāatceras, ka atbilstoša atstarotāja lietošana ne tikai palīdz izvairīties no soda un pārrunām ar policijas darbinieku, bet arī var glābt dzīvību, jo gājējs vai velosipēdists, kurš nēsā atstarotāju, autovadītājam ar tuvās gaismas lukturiem ir redzams jau 100–150 metru attālumā. Lietojot tālās gaismas, atstarotājs nodrošina redzamību pat 300–400 metru attālumā. Turpretī cilvēks bez atstarotāja ir pamanāms tikai 30–50 metru attālumā, kad autovadītājam bieži vien vairs nav pietiekami daudz laika, lai droši nobremzētu.

“Viena no biežākajām kļūdām, ko pieļauj mazāk aizsargātie satiksmes dalībnieki, – viņi uzskata, ka uz ceļa ir redzami jebkurā situācijā un diennakts laikā. Tomēr vēršu uzmanību, ka gan ārpus apdzīvotajām vietām, gan pilsētvidē gājējiem un velosipēdistiem jārūpējas par savu redzamību! Dažkārt arī uz apgaismota ceļa šoferiem ir grūti saskatīt gājējus, bet gaismu atstarojošo elementu izmantošana apģērbā jau laikus vadītājam liek manīt, ka ceļu satiksmē piedalās gājējs vai velosipēdists,” norāda Valsts policijas Reaģēšanas pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis.

Izvēloties atstarotāju, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina pārliecināties, ka prece ir atstarotājs, nevis gaismu atstarojošs priekšmets. Būtiski, lai tā lielums nebūtu mazāks par 15 kvadrātcentimetriem, kā arī jāatceras, ka vislabāk gaismu atstaro gaiši priekšmeti, kas izgatavoti no mikroplazmas materiāliem. Tāpat svarīgi pārliecināties, ka precei ir CE marķējums, kas norāda, – tās ražotājs ir veicis atbilstības novērtēšanu un apliecina, ka atstarotājs atbilst drošuma prasībām. 

Gājējiem, kuru izvēlētais maršruts ved pa šosejas malu ārpus apdzīvotajām vietām, kur cilvēka siluets bez atstarojošajiem elementiem pilnībā saplūst ar apkārtējo vidi, ieteicams izvēlēties atstarojošās vestes, jo to atstarojošais lauks ir daudz lielāks un pamanāmāks no visiem skatpunktiem.

Plašāk par tēmu >>

LV portāla infografika.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI