E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34469
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Kāds ir noilgums par noziedzīgiem nodarījumiem, kas vērsti pret nepilngadīgas personas tikumību un dzimumneaizskaramību

J
jautā:
09. novembrī, 2024
Aļona

Sveicināti! Vai var uzrakstīt iesniegumu policijai par notikušo pirms vairākiem gadiem, ja bijis kontakts ar pilngadīgu personu, bet otra persona vēl bija nepilngadīga? 

A
atbild:
12. novembrī, 2024
Linda Ņikona
LV portāls

Krimināllikuma 56. pants regulē kriminālatbildības noilgumu un paredz, ka personu nevar saukt pie kriminālatbildības, ja no dienas, kad tā izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, aizritējis šāds laiks: 

  • divi gadi no kriminālpārkāpuma izdarīšanas dienas;
  • pieci gadi no mazāk smaga nozieguma izdarīšanas dienas;
  • desmit gadi no smaga nozieguma izdarīšanas dienas;
  • piecpadsmit gadino sevišķi smaga nozieguma izdarīšanas dienas, izņemot noziegumu, par kuru saskaņā ar likumu var piespriest mūža ieslodzījumu;
  • divdesmit gadino dienas, kad noziedzīgā nodarījumā, kas vērsts pret nepilngadīgas personas tikumību un dzimumneaizskaramību vai ar ko nodarīti smagi miesas bojājumi, kas saistīti ar dzimumorgānu kropļošanu vai reproduktīvo spēju zaudējumu, vai cilvēku tirdzniecībā, vai piespiešanā veikt abortu, cietusī persona sasniegusi astoņpadsmit gadu vecumu, izņemot, ja par noziegumu saskaņā ar likumu var piespriest mūža ieslodzījumu. 

Noilguma termiņu aprēķina no dienas, kad izdarīts noziedzīgs nodarījums, vai, ja noziedzīgs nodarījums vērsts pret nepilngadīgas personas tikumību un dzimumneaizskaramību, no dienas, kad cietusī persona sasniegusi astoņpadsmit gadu vecumu, līdz apsūdzības izsniegšanai vai oficiālā izdošanas lūguma paziņošanai apsūdzētajam, ja apsūdzētais uzturas citā valstī un izsludināta viņa meklēšana. 

Noilgums tiek pārtraukts, ja līdz noilguma termiņu izbeigšanās brīdim persona, kura izdarījusi noziedzīgo nodarījumu, izdara jaunu noziedzīgu nodarījumu. Šajā gadījumā noilguma laiku, kas paredzēts par smagāko no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, sāk skaitīt no jaunā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas brīža. 

Līdz ar to noilgums var iestāties, bet, kad tas iestāsies, aprēķināms, ņemot vērā to, kā konkrētais noziedzīgais nodarījums tiek klasificēts un kāds sods par to ir paredzēts. 

Noziegumus klasificē atbilstoši personas vai sabiedrības interešu apdraudējuma raksturam un kaitīgumam. Noziedzīgi nodarījumi iedalāmi kriminālpārkāpumos un noziegumos: 

  • kriminālpārkāpums ir nodarījums, par kuru Krimināllikumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku no piecpadsmit dienām, bet ne ilgāku par trim mēnešiem (īslaicīga brīvības atņemšana), vai vieglāka soda veids;
  • mazāk smags noziegums ir tīšs nodarījums, par kuru Krimināllikumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par trim mēnešiem, bet ne ilgāku par trim gadiem, kā arī nodarījums, kurš izdarīts aiz neuzmanības un par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ne ilgāku par astoņiem gadiem;
  • smags noziegums ir tīšs nodarījums, par kuru Krimināllikumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par trim gadiem, bet ne ilgāku par astoņiem gadiem, kā arī nodarījums, kurš izdarīts aiz neuzmanības un par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par astoņiem gadiem;
  • sevišķi smags noziegums ir tīšs nodarījums, par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par astoņiem gadiem, vai mūža ieslodzījums. 

Jautājumu par noilguma piemērošanu personai, kas izdarījusi noziegumu, par kuru var piespriest mūža ieslodzījumu, izlemj tiesa, ja no nozieguma izdarīšanas dienas vai no dienas, kad noziegumā, kas vērsts pret nepilngadīgās personas tikumību un dzimumneaizskaramību, cietusī persona sasniegusi astoņpadsmit gadu vecumu, pagājuši trīsdesmit gadi. 

Tas nozīmē, ka, ņemot vērā konkrētajā krimināllietā noteikto noziedzīgā nodarījuma Krimināllikuma pantu un tā daļu, var secināt, kāds noilgums ir piemērojams attiecīgajā gadījumā. 

Piemēram, Krimināllikuma 161. pantāSeksuāla rakstura darbības ar personu, kura nav sasniegusi sešpadsmit gadu vecumu par dzimumakta, anāla vai orāla akta izdarīšanu vai dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, vai citādas seksuāla rakstura darbības izdarīšanu fiziskā saskarē ar cietušā ķermeni, ja tas izdarīts ar personu, kura nav sasniegusi sešpadsmit gadu vecumu, un to izdarījusi pilngadīga persona, paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu. 

Attiecīgi šis noziedzīgais nodarījums ir smags noziegums, taču, kā jau iepriekš minēts, ja noziedzīgais nodarījums vērsts pret nepilngadīgās personas tikumību un dzimumneaizskaramību, noilgums ir 20 gadi no dienas, kad cietusī persona sasniegusi astoņpadsmit gadu vecumu. 

Aicinām vērsties pie jurista vai advokāta, kas vislabāk spēs izvērtēt konkrēto situāciju. 

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 85 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas