TĒMA: Nodokļi

Pensijas saņēmēja ienākumam piemēro pensionāra neapliekamo minimumu

J
jautā:
24. oktobrī, 2024
Alise

Labdien! Saskaņā ar pieejamo informāciju no 2025. gada pensionāra neapliekamais minimums būs 1000 EUR mēnesī, bet darba ņēmēja neapliekamais minimums 500 EUR. Vēl bija informācija, ka strādājošam pensionāram tiks piemērots tikai pensionāra neapliekamais minimums (1000 EUR ), bet darba ņēmēja neapliekamais minimums (500 EUR) strādājošam pensionāram netiks piemērots. Ja strādājošā pensionāra pensija ir 1000 un vairāk EUR mēnesī, tad šāds vecuma pensijas saņēmējs no nākamā gada zaudē 127,50 EUR mēnesī (neapliekamais minimums 500 EUR * IIN 25,5%) jeb 1530 EUR gadā. Vai mans aprēķins ir korekts? Ja tā ir, tad pensionāram, kura pensija ir vismaz 1000 EUR mēnesī, gadā jāzaudē 1530 EUR kā papildus iemaksājama summa IIN valsts budžetā, salīdzinot ar darba ņēmēju, kurš nav vecuma pensijas saņēmējs?

A
atbild:
Šodien
Lidija Dārziņa
LV portāls

Strādājošam pensijas saņēmējam arī līdz šim algai nav ticis piemērots darba ņēmēja vispārējais neapliekamais minimums. Šajā ziņā izmaiņas nākamgad nav paredzētas. Tātad, ja pensionārs strādā, tad viņa algu apliek ar ienākuma nodokli no pirmā eiro (pēc valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu 9,25% likmes atskaitīšanas).

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir paredzēts pensionāra neapliekamais minimums. Pašreiz tas ir 500 eiro mēnesī, no nākamā gada – 1000 eiro mēnesī.

Pensijai pensionāra neapliekamo minimumu piemēro izmaksātājs – Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Ja strādājošajam pensijas saņēmējam pensija ir mazāka par pensionāra neapliekamo minimumu un daļa no tā pensijai netiek izmantota, tad šo daļu var attiecināt uz algas ienākumu, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Jūs minat tikai vienu ienākumu pensiju 1000 eiro apmērā. Šāda pensija 2025. gadā ar nodokli netiks aplikta. Šogad, ja pensija ir 1000 eiro, tad no 500 eiro ietur ienākuma nodokli – 20% (jeb 100 eiro).

Ja nākamgad pensija būs virs 1000 eiro, tad no pārsnieguma daļas ieturēs 25,5% nodokli.

Kā jau teikts, arī pašreiz strādājošam pensionāram nodoklis jāmaksā no visas ar nodokli apliekamās algas. Ja nodokļa grāmatiņa ir iesniegta darba devējam, tad darba devējs piemēro 20% likmi algai līdz 1667 eiro mēnesī; algas daļai virs 1667 eiro – 23%. Vispārējo neapliekamo minimumu strādājošam pensionāram darba devējs nepiemēro.

Arī algai no 2025. gada nodoklis būs 25,5%. Lielāka likme – 33% – paredzēta ienākumam virs 105 300 eiro gadā.

Ja pensionāram ir vairāki ienākumi, tad ienākuma nodokli rezumējošā kārtībā piemēro gada ienākumam, kad tiek iesniegta deklarācija. Ja pensija būs mazāka par 1000 eiro mēnesī, tad pensionāra neapliekamā minimuma daļu arī turpmāk varēs piemērot algai, samazinot apliekamo ienākumu.

Likumprojekts “Grozījumi par iedzīvotāju ienākuma nodokli” šobrīd tiek izskatīts Saeimā, un tas paredz, ka pensionāra neapliekamais minimums ir 12 000 eiro (tas ir – 1000 eiro mēnesī).