E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34287
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Par mantas atdošanu pēc piederības īpašniekam vai likumīgajam valdītājam kriminālprocesā lemj procesa virzītājs

J
jautā:
19. oktobrī, 2024
Kalvis

Kā rīkoties personai, ja tā vēlas no policijas izņemt aizgājušā tuvinieka mantas, taču persona fiziski nevar ierasties norādītajā policijas iecirknī? Vai viņa var pilnvarot citu personu mantu izņemšanai no policijas iecirkņa? Ja jā, tad kāda veida pilnvara ir vajadzīga? 

A
atbild:
14. novembrī, 2024
Valsts policija
Lāsma Greidāne, Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece

Jautājumā norādītā informācija ir nepietiekama, lai uz to varētu izsmeļoši atbildēt. 

Nepieciešams zināt gan lietas apstākļus, gan to, kas tās ir par mantām un kā tās nonākušas policijas iecirknī, kā arī to, vai ir uzsākts kriminālprocess, kāds tādā gadījumā ir attiecīgo mantu statuss, vai mantas ir lietiskais pierādījums, vai mantām ir uzlikts arests. 

Tāpat jānoskaidro, kāds statuss ir personai, kura vēlas izņemt mirušā tuvinieka mantas. 

Saskaņā ar Kriminālprocesa likumu (KPL) cietušais kriminālprocesā var būt fiziskā vai juridiskā persona, kurai ar noziedzīgu nodarījumu radīts kaitējums, proti, morāls aizskārums, fiziskas ciešanas vai mantisks zaudējums. Savukārt, ja persona ir mirusi, cietušais kriminālprocesā var būt kāds no mirušā tuviniekiem. 

Ja mantas ir kriminālprocesa pierādījumi vai tām ir cita nozīme izmeklēšanā, procesa virzītājs var atteikties tās izsniegt līdz kriminālprocesa beigām. Šādos gadījumos mantas tiek glabātas līdz procesa noslēgumam un tiek izsniegtas tikai pēc tam, kad tās vairs nav nepieciešamas izmeklēšanai vai tiesas procesam. 

Procesuālā kārtība, kādā notiek mantas atdošana, ir reglamentēta KPL 357. pantā, kurā viens no rīcības variantiem ir šāds: manta atdodama pēc piederības īpašniekam vai likumīgajam valdītājam ar procesa virzītāja vai tiesas lēmumu pēc tam, kad mantas uzglabāšana kriminālprocesa mērķu sasniegšanai vairs nav nepieciešama. 

Ja persona nevar ierasties policijas iecirknī un vēlas pilnvarot citu personu saņemt mantas kriminālprocesā, tad nepieciešama notariāli apstiprināta pilnvara, it īpaši, ja runa ir par vērtīgām mantām. Pilnvarā jānorāda, ka pilnvarotā persona drīkst rīkoties ar mantām, kas saistītas ar kriminālprocesu. 

Procesa virzītājs var pieprasīt papildu formalitātes, lai pārliecinātos, ka mantas izsniegšana nepārkāps kriminālprocesa noteikumus. Tāpēc pilnvarniekam vai pilnvarotājam ieteicams sazināties ar procesa virzītāju, lai noskaidrotu, kādas formalitātes vēl var būt nepieciešamas. 

Atkarībā no kriminālprocesa sarežģītības un iesaistīto mantu statusa procesa virzītājs var pieprasīt arī citus dokumentus vai pierādījumus, kas apliecina pilnvarotāja tiesības saņemt konkrētās mantas. 

Par visiem jautājumiem, kas saistīti ar mantas atdošanu pēc piederības īpašniekam vai likumīgajam valdītājam, lemj procesa virzītājs, jo tikai viņš zina, vai nav cita iemesla mantas saglabāšanai. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 163 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas