Vai pārtraukumu ieskaita darba laikā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
10. septembrī, 2023
Baiba

Labdien! Mana darba diena ir no plkst. 8.00 līdz 16.30 (pārtraukums 30 min.).
Līgumā minēts, ka tās ir 40 stundas nedēļā. Vai nebūtu pareizi strādāt no plkst. 8.00 līdz 16.00, ja ir pārtraukums?

A
atbild:
12. septembrī, 2023
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Pārtraukumi darbā organizējami atbilstoši Darba likuma 145. pantā noteiktajam. Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz pārtraukumu darbā, ja viņa dienas darba laiks ir ilgāks par sešām stundām. Pārtraukumu piešķir ne vēlāk kā pēc četrām stundām no darba sākuma. Pārtraukuma ilgumu nosaka darba devējs pēc konsultēšanās ar darbinieku pārstāvjiem, taču tas nedrīkst būt īsāks par 30 minūtēm. Pārtraukumu neieskaita darba laikā, ja darba līgumā vai darba koplīgumā nav noteikts citādi.

Tādējādi, ja dienas darba laiks ir astoņas stundas no plkst. 08.00 ar pārtraukumu 30 minūtes, kas netiek ieskaitīts darba laikā, darba laiks beidzas plkst. 16.30. Savukārt, ja atbilstoši darba līguma vai darba koplīgumam pārtraukums tiek ieskaitīts darba laikā, darba laiks beidzas plkst. 16.00.

Līdz ar to konkrētajā situācijā svarīgi ir darba līguma vai darba koplīguma noteikumi par to, vai pārtraukums ieskaitāms vai nav ieskaitāms darba laikā.