Labdien! Ko darīt, ja ir aizdomas, ka namu apsaimniekotājs nav godprātīgs un krāpjas ar rēķiniem? Vai ir kādas atbildīgās iestādes, kā, piemēram, apsaimniekotāju audits? Kur jāvēršas šādos gadījumos?
Saskaņā ar Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 10. panta otro daļu dzīvojamās mājas īpašnieks uzdod pārvaldniekam pārvaldīšanas uzdevumu, rakstveidā noslēdzot ar viņu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgumu (turpmāk – pārvaldīšanas līgums). Dzīvokļu īpašnieki pārvaldīšanas līgumu slēdz saskaņā ar dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, kas pieņemts Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā. Noslēgtais pārvaldīšanas līgums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam.
Šī likuma 15. pants nosaka:
(1) Ar šajā likumā noteikto pārvaldīšanas darba plānu pārvaldnieks rakstveidā iepazīstina dzīvojamās mājas īpašnieku ne retāk kā reizi gadā.
(2) Pārvaldnieka pienākums ir vismaz reizi gadā pārvaldīšanas līgumā noteiktajā kārtībā rakstveidā sniegt pārskatu dzīvojamās mājas īpašniekam par šajā likumā noteiktajiem pārvaldnieka veiktajiem pārvaldīšanas uzdevumiem, tajā skaitā pārskatu par pārvaldniekam nodoto finanšu līdzekļu un mantas izlietošanu. Pārskatā pārvaldnieks atsevišķi norāda:
1) dzīvojamās mājas īpašnieku kopējo parādu par katru attiecīgo dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamo pakalpojumu, ja pārvaldnieks organizē maksājumu iekasēšanu no dzīvojamās mājas īpašnieka saskaņā ar šā likuma 17.3 panta otro daļu, kā arī kopējo parādu par citām no pārvaldīšanas līguma izrietošajām saistībām;
2) datus par maksājumu saistību izpildi iepriekšējā gadā, ja maksājumu saistības izriet no pārvaldīšanas līguma.
(3) Ikvienas dzīvojamās mājas īpašnieka pilnvarotas personas pienākums ir sniegt dzīvojamās mājas īpašniekam pārskatu par uzdotā pārvaldīšanas uzdevuma izpildi.
Tādējādi, ja jums ir pamatotas šaubas par pārvaldnieka rīcības tiesiskumu, tad jūs varat vērsties pie pārvaldnieka un arī pie dzīvokļu īpašnieku kopības (sasaukt kopsapulci) ar lūgumu izvērtēt pārvaldnieka rīcību un pieprasīt atskaitīties jautājumos, kas jums rada bažas.
Dzīvokļu īpašnieku kopības tiesībās ietilpst arī tiesības mainīt pārvaldnieku: to nosaka Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta otrās daļas 8. punkts, proti, dzīvokļu īpašnieku kopībai ir tiesības atsevišķas vai visas dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbības uzdot pārvaldniekam un tās atsaukt.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!