E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29846
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Vai var vienpersoniski mainīt īres līgumu

J
jautā:
06. jūlijā, 2023
Valdemārs

Labdien! Šobrīd dzīvoju dzīvoklī, kam ir padomju laikos noslēgts beztermiņa īres līgums. Māju ir nopirkuši jauni īpašnieki, un viņi vēlas mainīt īres līgumu un īres cenu. Pēc jaunā likuma, saprotu, ka pārejas periods ir spēkā līdz 2026. gadam. Vai šajā periodā mājas īpašnieks var vienpersoniski mainīt līguma nosacījumus un noteikt augstāku īres maksu?

A
atbild:
12. jūlijā, 2023
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors

Dzīvojamo telpu īres likuma pārejas noteikumu 2. punkts nosaka: ja pēc šā likuma spēkā stāšanās dzīvojamai telpai, par kuras lietošanu līdz 2021. gada 30. aprīlim ir noslēgts dzīvojamās telpas īres līgums, kas nav ierakstīts zemesgrāmatā, mainās īpašnieks, tad dzīvojamās telpas ieguvējam šis līgums ir saistošs līdz 2026. gada 31. decembrim, bet, ja noslēgtā dzīvojamās telpas īres līguma termiņš beidzas laikā līdz 2026. gada 31. decembrim, – līdz līgumā noteiktā termiņa beigām. Ja ir celta šo pārejas noteikumu 3. punktā minētā prasība, tad dzīvojamās telpas īres līgums ieguvējam ir saistošs līdz šā tiesas nolēmuma spēkā stāšanās dienai, līdz līgumā noteiktajam termiņam vai līdz tiesas nolēmumā noteiktajam līguma beigu termiņam, bet ne ilgāk kā līdz 2036. gada 31. decembrim.

Dzīvojamās telpas īres līgumus, kas noslēgti līdz 2021. gada 30. aprīlim, ieraksta zemesgrāmatā šā likuma 7. nodaļā noteiktajā kārtībā. Ja īrnieks un izīrētājs vai īrnieks un ieguvējs nevar vienoties, tad prasība par dzīvojamās telpas īres līguma ierakstīšanu zemesgrāmatā ceļama līdz 2026. gada 31. decembrim. Ja dzīvojamās telpas īres līgumā nav norādīts termiņš, uz kādu dzīvojamā telpa izīrēta, tad īres līgums tiek ierakstīts zemesgrāmatā līdz 2036. gada 31. decembrim.

Respektīvi, īrniekam būtu jāceļ prasība par īres līguma ierakstīšanu zemesgrāmatā. Bet jebkurā gadījumā vienpersoniski mainīt līguma nosacījumus nevar – vai nu pušu vienošanās, vai tiesas nolēmums.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 237 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas