Kā iegūt informāciju par tiesu izpildītājiem

J
jautā:
21. augustā, 2019
Natalija

Labdien! Kā es varu uzzināt, kurš tiesas izpildītājs ietur naudas līdzekļus, kas ir bērnu pabalsts?

A
atbild:
09. septembrī, 2019

Summas, uz kurām nevar vērst piedziņu, ir noteiktas Civilprocesa likuma 596. pantā. Piedziņu nevar vērst uz:

1) atlaišanas pabalstu, apbedīšanas pabalstu, vienreizēju pabalstu mirušā laulātajam, valsts sociālajiem pabalstiem, valsts atbalstu ar celiakiju slimam bērnam, apgādnieka zaudējuma pensiju un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu;

2) kompensācijas izmaksām par darbiniekam piederošo instrumentu nolietošanos un citām kompensācijām saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē darba tiesiskās attiecības;

3) darbiniekam izmaksājamām summām sakarā ar komandējumu, pārcelšanu un nosūtīšanu darbā uz citu apdzīvotu vietu;

4) sociālās palīdzības pabalstiem;

5) bērna uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteikto minimālo bērna uzturlīdzekļu apmērā, kurus, pamatojoties uz tiesas nolēmumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, maksā viens no vecākiem, kā arī uz Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamiem bērna uzturlīdzekļiem.

Piedziņu nevar vērst uz bērna kopšanas pabalstu.

Ja tiesu izpildītājs ir vērsis piedziņu uz naudas līdzekļiem, uz kuriem pēc likuma piedziņu nevar vērst, Jums tiesu izpildītājs par to ir jāinformē. Tiesu izpildītājs neredz, kādi naudas līdzekļi atrodas parādnieka kontā.

Parādnieka pienākumi ir noteikti Civilprocesa likuma 552. pantā.

(1) Parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu (596. pants).

(2) Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.

(3) Ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var griezties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakus sūdzību.

(4) Ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.

Kā noskaidrot, kurš tiesu izpildītājs veic kādas piedziņas darbības, – pastāv vairākas iespējas: 1) Jūs varat vērsties pie kreditora, kam esat parādā, un painteresēties, kuram tiesu izpildītājam kreditors ir nodevis Jūsu lietu; 2) ja Jums ir bloķēts bankas konts, Jūs varat vērsties bankā un noskaidrot, kurš tiesu izpildītājs ir apķīlājis Jūsu kontu; 3) Jūs varat vērsties Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē.