Labdien! Kam no ierēdņiem vai citiem valsts vai pašvaldību dienesta darbiniekiem ir tiesības pieprasīt ielaist viņus privātīpašumā (dzīvoklī) bez tiesas lēmuma, lai veiktu tur kādas darbības un kādas šajā gadījumā ir īpašnieka tiesības? Situācija sekojoša - jau vairākas reizes daudzdzīvokļu nama 3.stāva dzīvoklī ir konstatēts bojājums no ūdens noplūšanas, kas notiek kaut kur augstākos stāvos. Mans dzīvoklis atrodas 5.stāvā, jau reizi komunālie dienesti bija uzlauzuši grīdu vannā un tualetē manā dzīvoklī. Tomēr noplūdi manā dzīvoklī nav konstatējuši. Pēc laika caurumu grīdā dienesti aizbetonēja, jo izrādījās, ka ūdens noplūde notika 4.stāva dzīvoklī, kurš atrodas ne tieši zem mana dzīvokļa, bet gan blakus. Lielākai daļai apakšstāvu kaimiņu dzīvokļos ūdens caurules agrāko remontu laikā ir iztaisītas apskatei nepieejamas. Arī šobrīd vizuāli manā dzīvoklī ūdens noplūde nav konstatēta. Nevēlos, lai ik reizi, kad kaimiņiem no griestiem vai vēl nez no kurienes tek ūdens, komunālais dienests ierastos pie manis ar domu uzlauzt manā dzīvoklī grīdas vai sienas! Kā šajā situācijā ir jārīkojas? Jāsastāda apskates akts vai cits dokuments, lai komunālās saimniecības pārstāvji vairs nemēģinātu uzlauzt grīdu tieši manā dzīvoklī - vai šādā gadījumā ir jāizsauc pašvaldības policija? Un rezultātā, kurš šādā situācijā kompensēs nodarītos zaudējumus - uzlauzta grīda, sabojāts remonts utt.?
Latvijas Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas vadītājs Vitolds Peipiņš komentē, ka patiešām ir dzīvojamās mājas, kur ūdensvadi iemūrēti sienās vai grīdā, un vērtē to kā specifisku situāciju. Taču viņš uzsver, ka arī tad dzīvokļa īpašnieka pienākums ir nodrošināt brīvu piekļuvi kopīpašuma daļai – inženierkomunikācijām (Dzīvokļa īpašuma likuma 10.panta septītā daļa). Taču meistariem nav viegli noteikt, tieši kurā vietā ūdens sācis tecēt, jo mēdz būt tā, ka sūce ir vienā vietā, bet ūdens sakrājas un sāk tecēt citur.
Ja jautājumā minētās avārijas notiek bieži, ja īpašnieka dzīvoklī lauž sienu un grīdu vienā un tajā pašā vietā, tad jādomā par izceļamu sienas un grīdas paneļu izveidi, lai vajadzības gadījumā vajadzīgajiem mezgliem var ērti piekļūt. „Ja to izdarīt nav iespējams, tik un tā ir jāsaprot, ka šāda problēma ir un mājā nevar atstāt tekošu ūdeni, avāriju nenovēršot,” skaidro V.Peipiņš.
„Taču tiem, kuri grīdu vai sienas uzlauza (ja vien bojājumi netiek nodarīti tādēļ, ka iepriekš pieejamās vietas dzīvokļa remonta gaitā patvaļīgi aizmūrētas), viss ir arī jāsaved kārtībā. Ja to neizdara un dzīvokļa īpašniekam bojājumi jānovērš pašam, tad rēķins par remonta izmaksām jāiesniedz apsaimniekotāja komunālajā dienestā, kam zaudējumi ir jāapmaksā. Ja tas netiek darīts, tad atliek vērsties tiesā, lai tēriņus piedzītu vispārējā kārtībā. Es ieteiktu dzīvokļa īpašniekam situāciju izvērtēt: ja tehniskie bojājumi notiek bieži, ja tie ir ļoti apgrūtinoši, varbūt no problēmas atteikties, šo dzīvesvietu mainot pret citu?” Tad, problēmas, protams, pārmantos nākamie dzīvokļa iemītnieki.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!