Piedzinēja un parādnieka tiesību līdzsvarojums

J
jautā:
03. aprīlī, 2023
Dzidra

Labdien! Civilprocesa likuma 594. pantā rakstīts: “3) pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas”. Kāpēc ir noteikts, ka tiek saglabāts tikai par nepilngadīgu bērnu? Bērns turpina izglītību 12. klasē, tehnikumā, pēc tam augstskolā, kā arī turpina būt manā apgādībā, ir nestrādājošs. Kādas ir iespējas šo likuma normu mainīt, aizstājot ar vārdiem “apgādībā esošs”?

A
atbild:
17. aprīlī, 2023

Piedziņas procesā ir divas puses – piedzinējs un parādnieks. Abām pusēm ir tiesības uz savu interešu aizsardzību. Līdz ar to šāda regulējuma noteikšana ir bijusi likumdevēja izšķiršanās, mēģinot līdzsvarot abu pušu tiesības.