Apdrošināšanai bezdarbam jābūt 12 mēnešiem pēdējos 16 mēnešos

J
jautā:
11. martā, 2023
Jana

Labdien! Vēlos uzdot jautājumu, par kuru ir neskaidrības. Piemēram, mammai 30. janvārī beidzās BKA, bet atlūgumu viņa uzraksta ar 1. septembri. Vai viņa var stāties bezdarbniekos septembrī?

A
atbild:
17. aprīlī, 2023

Kamēr persona kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam un saņem bērna kopšanas vai vecāku pabalstu, sociālās apdrošināšanas iemaksas par pabalsta saņēmēju veic valsts, apdrošinot arī bezdarba gadījumam. Tas nozīmē, ka pabalsta saņemšanas periods veido apdrošināšanas periodu bezdarbam.

Savukārt, lai noteiktu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, jābūt izpildītiem šādiem nosacījumiem:

  • piešķirts bezdarbnieka statuss;
  • kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • Latvijā ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

No jūsu sniegtās informācijas secināms, ka septembrī nesanāks 12 mēneši (pēdējos 16 mēnešos), kas nepieciešami, lai būtu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

Informāciju individuālā situācijā varat noskaidrot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, tostarp rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv.