E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28189
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Tieslietas
8
8

Neatraidāmie mantinieki dāvinājuma gadījumā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
27. decembrī, 2022
Līga

Dāvinātājs nesen nomira. Esmu uzsākusi mantojuma apliecības kārtošanu, lai pieprasītu savu neatraidāmo daļu skaidrā naudā. Esmu atklājusi, ka apdāvinātā persona (nebija asinsradiniece dāvinātājam) uzreiz pēc dāvinātāja nāves ir noslēgusi uztura līgumu. Vai man ir tiesības un izredzes pieprasīt savu neatraidāmo daļu, kad tiks izsniegta mantojuma apliecība?

A
atbild:
16. janvārī, 2023
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Civillikuma 423. pantu neatraidāmie mantinieki ir laulātais un lejupējie (bērni, mazbērni), bet, ja to nav, tad tuvākās pakāpes augšupējie (vecāki, vecvecāki). Neatraidāmie mantinieki savu neatņemamo mantojuma daļu var izprasīt tikai tad, ja mantojuma atstājējs saviem neatraidāmajiem mantiniekiem nav atstājis viņu neatņemamās daļas.

Saskaņā ar Civillikuma 1922. pantu, ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, tad viņi var prasīt, lai viņiem šīs daļas izdod. Neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma (skatīt Civillikuma 424. un 425. pantu).

Labs saturs
8
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 116 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas