E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25663
Lasīšanai: 4 minūtes

Kādi būs pabalsti par nākamo bērnu, ja pārtrauc darba attiecības bērna kopšanas atvaļinājuma laikā

J
jautā:
01. martā, 2022
Indra

Vēlos uzdot jautājumu: ja māmiņa, neizejot no pirmā BKA, aiziet uzreiz (būtu jāatgriežas darbā, bet aiziet otrajā dekrētā) otrajā BKA, bet piebilde – uzraksta, aizejot otrajā BKA, no darba atlūgumu, viņai taču tā sauktā darba māmiņalga/ vecāku pabalsts 43%, ja nestrādā, vai 60%, ja strādā, nepienākas, vairs tikai bērna kopšanas pabalsts 171 eiro, vai ne?

A
atbild:
13. martā, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Olte, Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte

No situācijas izklāsta saprotams, ka vēlaties zināt, uz kādiem pabalstiem jums būs tiesības, ja piedzims bērni ar mazu vecuma starpību, bet, sākoties grūtniecības atvaļinājumam par otru bērniņu, būsiet zaudējusi darba ņēmēja statusu.

Vecāku pabalsta izmaksa par pirmo bērnu jums turpināsies piešķirtajā apmērā arī pēc atbrīvošanās no darba.

Nosakot tiesības uz pabalstiem par otro bērnu, primāri tiks vērtētas iespējas saņemt maternitātes pabalstu par grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku:

  • tiesības uz maternitātes pabalstu būs, ja izpildīsies nosacījums par kvalifikācijas periodu (jeb minimālo sociālās apdrošināšanas periodu), tas ir, vai sociālās apdrošināšanas iemaksas maternitātes un vecāku apdrošināšanai būs veiktas ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena, no kuras tiek izsniegta darbnespējas lapa B maternitātes pabalstam);
  • ja darba ņēmēja statusu būsiet zaudējusi ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma par otro bērnu, jums būs tiesības uz maternitātes pabalstu, jo kvalifikācijas periodā tiks ieskaitīts laiks, kad bijāt darba attiecībās un saņēmāt vecāku pabalstu;
  • savukārt, ja būs noteiktas tiesības un piešķirts maternitātes pabalsts, tad jums par šo bērnu būs tiesības arī uz vecāku pabalstu, kaut arī obligātās iemaksas būs veiktas īsāku laika periodu, nekā noteikts.

Ja kvalifikācijas periods neizpildīsies, tas ir, no darba atbrīvosieties agrāk nekā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma, un jums nebūs tiesības uz maternitātes pabalstu par otro bērnu, tad par otru bērnu jums būs tiesības pieprasīt:

  • bērna piedzimšanas pabalstu, kas ir vienreiz izmaksājams pabalsts 421,17 eiro apmērā;
  • bērna kopšanas pabalstu, kuru no bērna dzimšanas līdz pusotra gada vecumam piešķir un izmaksā 171 eiro apmērā, bet no bērna pusotra gada līdz divu gadu vecumam – 42,69 eiro apmērā;
  • ģimenes valsts pabalstu, kuru piešķir no bērna viena gada vecuma sasniegšanas, un tā apmērs ir atkarīgs no kopējā bērnu skaita ģimenē.

Ja vēlaties iegūt detalizētāku informāciju savā konkrētajā dzīves situācijā, iesakām saziņai lietot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras informējošos kanālus: rakstot konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot 64507020.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 224 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU