TĒMA: Pensijas

Bērnu skaits nepapildina stāžu pensijai

J
jautā:
09. janvārī, 2020
Anete

Vai sievietei, kurai nav darba stāža vairāk par pāris gadiem (jo viņa ir veltījusi dzīvi tam, lai uzaudzinātu daudz bērnu), pienākas pensija?

A
atbild:
10. janvārī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāla nozares redaktore

Tiesībām uz vecuma pensiju pašreiz ir nepieciešams vismaz 15 gadu apdrošināšanas (darba) stāžs. Ja nav tiesību saņemt valsts pensiju, jo nepietiek stāža, tiek piešķirts valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts vecuma gadījumā. Pašreiz pabalsta apmērs ir 64,03 eiro mēnesī.

Apdrošināšanas stāžs veidojas no apdrošināšanas periodiem, kuros veiktas vai bija jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Apdrošināšanas stāžā tiek ieskaitīti arī darbam pielīdzinātie periodi, kas uzkrāti līdz 1995. gada 31. decembrim.

Latvijas pilsoņiem apdrošināšanas stāžu līdz 1990. gada 31. decembrim veido laiks, kad māte audzinājusi bērnu līdz 8 gadu vecumam.

Apdrošināšanas stāžu no 1991. gada 1. janvāra līdz 1995. gada 31. decembrim arī veido laiks, kad māte audzinājusi bērnu līdz 8 gadu vecumam. Taču no šā laika konkrētus periodus ieskaita apdrošināšanas stāžā tad, ja persona pati ir maksājusi sociālo nodokli. Informācija par veiktajiem maksājumiem ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) rīcībā.

Stāžu no 1996. gada 1. janvāra apliecina VSAA uzkrātie dati par apdrošināšanas iemaksām.

Lai noskaidrotu, kādi darba un tam pielīdzinātie periodi Jums veido apdrošināšanas stāžu un kāds tas ir, jāvēršas VSAA.

Tiesību akti neparedz apdrošināšanas stāža papildināšanai piešķirt kādu konkrētu gadu skaitu par katru bērnu. Pašreiz valsts veic sociālās iemaksas arī par nestrāddājošu vecāku, kurš saņeem bērna kopšanas pabalstu līdz bērna 1,5 gada vecumam.