Apmācību iziešana un pārbaudes darbu kārtošana svešvalodā darba vajadzībām

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. novembrī, 2022
Dita

Labdien! Vai darba devējs var prasīt iziet apmācības un pēc tam arī kārtot pārbaudes testu angļu valodā? Tiešo darbu pienākumu veikšanai angļu valodas zināšanas man nav nepieciešamas. Ko nosaka Valsts valodas likums? Paldies!

A
atbild:
14. novembrī, 2022
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja
Valsts valodas centrs
Ernests Grietens, Valodas kontroles departamenta Juriskonsults

Pamatojoties uz attiecīgu darba devēja rīkojumu, darba laikā darbinieku var norīkot piedalīties profesionālajā apmācībā vai kvalifikācijas paaugstināšanā.
Darba likuma 96. panta otrā daļa nosaka, ja profesionālās apmācības vai kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumi uzskatāmi par tādiem, kas atbilstoši apstākļiem ir saistīti ar darbinieka veicamo darbu, taču šādai profesionālajai apmācībai vai kvalifikācijas paaugstināšanai (darbinieka konkurētspējas pilnveidošanai) nav noteicoša nozīme nolīgtā darba izpildei, darba devējs un darbinieks var slēgt atsevišķu vienošanos par darbinieka profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu.
No sniegtās informācijas nav konstatējams, vai apmācības saistītas (apmācību saturs, tēma) ar darbinieka veicamo darbu vai tām nav noteicošas nozīmes nolīgtā darba izpildei.

VDI ieskatā, ja angļu valoda nav nepieciešama darba pienākumu veikšanai, nav pamata prasīt darbiniekam iziet apmācības un kārtot pārbaudījumus svešvalodā.

Izskatāmo jautājumu Valsts valodas likums neregulē.