Lūdzu skaidrojumu par valsts valodas pārbaudi pedagogiem. Ja skolotājs, uzzinot par valsts valodas pārbaudi skolā, uzraksta atlūgumu, vai viņš var iet strādāt uz citu skolu, kur jau ir notikusi valsts valodas pārbaude? Ja skolotājs neiztur valsts valodas pārbaudi, viņš tiek atstādināts no darba uz 3 mēnešiem. Kādas ir sekas, ja viņš pēc 3 mēnešiem neapliecina savas zināšanas C1 līmenī? Vai tiek atņemta C1 kategorija? Vai tiek liegts strādāt izglītības jomā? Ja skolotājs ir uz slimības lapas, vai viņu ir tiesīgi izsaukt uz valodas pārbaudi slimošanas laikā?
Izglītības likuma 48. panta piektajā prim daļā noteikts, ka strādāt par pedagogu ir tiesības personai, kura prot un lieto valsts valodu normatīvajos aktos noteiktajā profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā.
Savukārt likuma 48. panta septītajā daļā noteikts: “Ja Valsts valodas centrs konstatē, ka pedagoga valsts valodas zināšanas neatbilst Ministru kabineta noteiktajam valsts valodas prasmes līmenim, kāds nepieciešams viņa profesionālo un amata pienākumu veikšanai, nekavējoties tiek izdarīts ieraksts Pedagogu reģistrā. Izglītības iestādes vadītājs nodrošina, ka attiecīgais pedagogs tiek atstādināts no amata pienākumu pildīšanas līdz dienai, kad tiek nokārtota valsts valodas prasmes pārbaude tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo un amata pienākumu veikšanai. Ja pedagogs triju mēnešu laikā nav nokārtojis valsts valodas prasmes pārbaudi tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo un amata pienākumu veikšanai, ar viņu tiek izbeigtas darba tiesiskās attiecības. Valsts valodas centra konstatējuma pārsūdzēšana neaptur tā darbību.”
Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 157 “Noteikumi par valsts valodas zināšanu apjomu, valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību un valsts nodevu par valsts valodas prasmes pārbaudi” 1. pielikumā noteiktajam visiem pedagogiem un citiem izglītības jomas vecākajiem speciālistiem nepieciešamas augstākā līmeņa 1. pakāpes valsts valodas prasmes (C1).
Valsts valodas centrs (VVC) paskaidro, ka tā veiktajām pārbaudēm izglītības iestādēs ir pakļauti tie pedagogi, kuri pārbaudes laikā attiecīgajā izglītības iestādē pilda pedagoga amata pienākumus.
Ja pedagogs atrodas attaisnotā prombūtnē, piemēram, atvaļinājumā, darbnespējā u. tml., tad VVC attiecīgā pedagoga valsts valodas lietojuma pārbaudi pārceļ uz laiku, kad pedagogs atgriežas darbā.
Ja pedagoga valsts valodas zināšanas neatbilst Ministru kabineta noteiktajam valsts valodas prasmes līmenim, kāds nepieciešams viņa profesionālo un amata pienākumu veikšanai, tad sekas noteiktas Izglītības likuma 48. panta septītajā daļā. Ja pedagogs triju mēnešu laikā nenokārto valsts valodas prasmes pārbaudi Valsts izglītības attīstības aģentūrā, tad ar viņu tiek izbeigtas darba tiesiskās attiecības.
Svarīgi pievērst uzmanību Izglītības likuma 48. panta formulējumiem. Pedagogam ne tikai jāprot valsts valoda (to apliecina valsts valodas prasmes līmenis un pakāpe), bet arī pietiekamā līmenī jālieto valsts valoda.
Tā kā informācija par neatbilstošu valsts valodas lietošanu tiek ierakstīta Pedagogu reģistrā, pēc noteiktā trīs mēnešu perioda pedagogs faktiski zaudē tiesības strādāt par pedagogu gan izglītības iestādēs, gan privātpraksē.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!