Esmu skolotāja ar 25 gadu pieredzi. Mācu latviešu valodu un literatūru 7.–12. kl. bijušajā mazākumtautību skolā. Vispārējo vidējo izglītību ieguvu Jūrmalas Valsts ģimnāzijā. Studējot RPIVA, iegūts bakalaura un maģistra grāds. Šobrīd skolā notiek pedagogu latviešu valodas pārbaudes. Vai man ir tiesības pārbaudē nepiedalīties, jo, manuprāt, MK noteikumi Nr. 157 (7.1.) mani no tās atbrīvo? Iespējams, ir vēl kāds cits tiesiskais regulējums. Paldies!
Ministru kabineta noteikumi Nr. 157 “Noteikumi par valsts valodas zināšanu apjomu, valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību un valsts nodevu par valsts valodas prasmes pārbaudi” reglamentē valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību. Saskaņā ar šo noteikumu 2. un 3. punktu valsts valodas prasmes pārbaudē novērtē personas valsts valodas prasmi. Pārbaudi nodrošina Valsts izglītības satura centrs, izmantojot Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmu. Pārbaudes sekmīgas nokārtošanas gadījumā personai tiek nosūtīts lēmums par tās valsts valodas prasmes pārbaudes rezultātu. Proti, tiek izsniegts MK noteikumu Nr. 157 13.1. apakšpunktā minētais valsts valodas prasmi apliecinošais dokuments. Gadījumā, ja persona formālajā izglītībā ir ieguvusi atbilstošu augstāko izglītību latviešu valodā, ko apliecina attiecīgs dokuments (piemēram, diploms vai izziņa no konkrētās mācību iestādes), persona no valsts valodas prasmes pārbaudes ir atbrīvota.
Valsts valodas centrs (VVC) ir kompetentā iestāde, kura pārrauga Valsts valodas likuma un citu ar valsts valodas lietošanu saistīto normatīvo aktu izpildi. VVC veiktās pārbaudes rezultātā, konstatējot administratīvo pārkāpumu valsts valodas lietošanas jomā, personai var piemērot administratīvo sodu.
VVC kompetence un darbības tiesiskais ietvars noteikts Valsts valodas likuma 26. pantā un Ministru kabineta noteikumos Nr. 550 “Valsts valodas centra nolikums” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 550). Noteikumu 9.4. apakšpunkts paredz VVC amatpersonu tiesības normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā pārbaudīt amatpersonu, darbinieku un pašnodarbināto personu valsts valodas lietojuma atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.
Paskaidrojam, ka VVC pārbaudes izglītības iestādēs veic ar mērķi uzraudzīt valsts valodas lietošanu regulējošo normatīvo aktu izpildi. VVC amatpersonas (vecākie inspektori) pedagogu valsts valodas lietojuma pārbaudes pašvaldību izglītības iestādēs veic saskaņā ar VVC direktora apstiprināto kontroles programmu un atbilstoši VVC Valodas kontroles departamenta izstrādātajai metodikai.
Attiecībā uz izglītības iestādē nodarbinātajiem piemērojama Valsts valodas likuma 6. panta pirmās daļas norma, saskaņā ar kuru valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem jāprot un jālieto valsts valoda tādā apjomā, kāds nepieciešams viņu profesionālo un amata pienākumu veikšanai. Minētā panta piektā daļa noteic, ka valsts valodas zināšanu apjomu, kāds nepieciešams šā panta pirmajā, otrajā un trešajā daļā minētajām personām, kā arī valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību nosaka Ministru kabinets.
Subjekti, uz kuriem attiecas Valsts valodas likuma 6. panta pirmajā daļā noteiktais pienākums, ir visi publiskajā sektorā nodarbinātie, tostarp izglītības iestādēs nodarbinātie pedagogi. Papildus arī Izglītības likuma 48. panta 5.1 daļa noteic, ka strādāt par pedagogu ir tiesības personai, kura prot un lieto valsts valodu normatīvajos aktos noteiktajā profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā.
Savukārt Izglītības likuma 48. panta septītā daļa noteic VVC pienākumu, pārbaudot pedagogu valsts valodas lietojuma atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, nekavējoties izdarīt ierakstu Pedagogu reģistrā, ja VVC konstatē, ka pedagoga valsts valodas zināšanas neatbilst Ministru kabineta noteiktajam valsts valodas prasmes līmenim, kāds nepieciešams viņa profesionālo un amata pienākumu veikšanai.
Pamatojoties uz iepriekš minēto, norādāms, ka tiesiskais pamats VVC amatpersonu veiktajām pedagogu valsts valodas lietojuma pārbaudēm izglītības iestādēs ir Valsts valodas likuma 6. panta pirmā un piektā daļa, 26. panta pirmā daļa, Izglītības likuma 48. panta septītā daļa, MK noteikumu Nr. 550 9.4. apakšpunkts un MK noteikumu Nr. 157 5. punkts.
VVC ir tiesīgs pārbaudīt ikvienu izglītības iestādē nodarbināto. No VVC īstenotās uzraudzības un pārbaudēm nevar atteikties. Piedalīšanās pārbaudēs ir obligāta. Vēršam uzmanību, ka par VVC amatpersonu likumīgo prasību nepildīšanu vai amatpersonas darbības traucēšanu atbilstoši Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 4. pantam personai var piemērot administratīvo sodu. Tātad par neierašanos uz VVC pārbaudi personai var tikt piemērots administratīvais sods.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!