Labdien! Kādi pienākas alimenti par bērniem no tēva, ja vienam bērnam ir 13 gadi, bet otrajam 22, bet viņš mācās augstskolā, klātienē?
Uzturlīdzekļus no tēva var prasīt gan par jaunāko, gan vecāko – jau pieaugušo bērnu. Par jaunāko bērnu tiesā prasību uzturlīdzekļu piedziņai jāsniedz mātei.
Uzturlīdzekļu apmēru var prasīt tādu, kas būtu objektīvs, pamatots un attiecas uz bērnu. Civillikums nosaka, ka uzturlīdzekļi jāpieprasa, ņemot vērā personas mantisko stāvokli. Tas nozīmē, ka māte, kuras aizgādībā bērns atrodas, tiesā var prasīt pietiekamus līdzekļus bērna ikdienas uzturam, apģērbam, pajumtei, tostarp komunālajiem un līdzīgiem maksājumiem, medikamentiem, interešu pulciņiem, ārstu apmeklējumiem. Pirms prasības iesniegšanas ir ieteicams savākt čekus, kas apliecina bērna vajadzībām iztērēto līdzekļu apmēru.
Pieprasot uzturlīdzekļus, vienmēr ir jāatceras, ka uzturlīdzekļi ir jāmaksā abiem vecākiem solidāri.
Tiesa, izvērtējot piedzenamo uzturlīdzekļu apmēru, vērtēs atbildētāja materiālo stāvokli. Taču nav tā, ka tiesa atbildētāja materiālā stāvokļa ietekmē noteiktu ļoti niecīgu uzturlīdzekļu apmēru.
Valsts ir noteikusi uzturlīdzekļu minimālo apmēru. 2013.gada Ministru kabineta noteikumi Nr.37 nosaka, ka katram bērnam no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai –uzturlīdzekļi maksājami 30% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas.
Ja atbildētāja rīcībā nav pietiekamu naudas līdzekļu, viņa vietā tos līdz brīdim, kad situācija mainīsies, maksās valsts Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) personā, regresa kārtībā no atbildētāja izmaksāto summu piedzenot.
Par uzturlīdzekļiem vecākajam bērnam, ja vienošanās ar tēvu sarunu ceļā par materiālo atbalstu nav iespējama, prasība tiesā jāsniedz jaunietim pašam.
Civillikums nosaka, ka uzturlīdzekļi ir jāmaksā, līdz bērns pats var sevi apgādāt, nevis līdz tas sasniedz noteiktu vecumu. Ar tiesas palīdzību piedzīt uzturlīdzekļus pilngadīgam jaunietim ir iespējams tajos gadījumos, kad nespējai sevi apgādāt ir objektīvi iemesli, Jūsu aprakstītajā situācijā – tās varētu būt studijas augstskolā klātienē.
Kopā ar pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu būtu nepieciešams tiesā iesniegt pierādījumus (piemēram, izziņu no augstskolas par studiju apstākļiem), ka jaunietis vēl joprojām studiju dēļ nevar sevi apgādāt. Tiesa situāciju vērtēs un lems par uzturlīdzekļu piedziņu un apmēru.
Vienlīdz jānorāda, ka valsts nav noteikusi minimālo summu uzturlīdzekļu izmaksai pēc 18 gadu vecuma, kā arī atbildētāja materiālā stāvokļa dēļ uzturlīdzekļu izmaksa pilngadīgam jaunietim netiks veikta no UGF.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!