Sveiki! Man sieva pastāvīgi draud, ka rakstīs iesniegumu policijai, lai es nevarētu tuvoties viņai un bērniem. It viss, ko es saku vai daru, viņas izpratnē ir morālā iespaidošana. Man nav citas izvēles kā dzīvot pie viņas un pieņemt, ka man bez sava darba obligāti jāuztur viņa, jāmaksā bērniem alimenti, jādara viņas vietā visi mājas darbi: viņa izdomāja turēt dzīvniekus, ar mani par to nevienojoties. Pretējā gadījumā varu mājās nebraukt un bērnus man nedos. Es labprāt ietu prom, bet vēlos satikt bērnus. Kad ieminējos par šķiršanos, tad teica, ka vienīgais variants, ja šķiramies, bērni paliek pie viņas un varu satikt tikai viņas klātbūtnē, nedrīkstu ar viņiem nekur doties, piemēram, uz zoodārzu vai kaut kur citur.
Uzdotā jautājuma saturs ir attiecināms uz Civillikuma Ģimenes tiesību daļu.
Saskarsmes tiesības ir nostiprinātas Civillikuma 181. pantā. Bērnam ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar jebkuru no vecākiem. Šīs tiesības var ierobežot tikai un vienīgi ar tiesas lēmumu. Bērnu mātei nav tiesību likt šķēršļus jums tikties ar saviem bērniem. Plašāk par saskarsmes tiesībām varat uzzināt LV portāla raidierakstā šeit. Papildu informācija meklējama “Cilvēktiesību gidā” šeit.
Civillikuma 179. pantā ir nostiprināts abu vecāku pienākums rūpēties par saviem bērniem samērā ar savām spējām un mantas stāvokli. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa. Abiem vecākiem ir pienākums uzturēt savus bērnus līdz viņu pilngadībai vai, ja bērns turpina mācīties vai studēt, līdz 24 gadu vecumam. Atšķirība ir tāda, ka no 18 gadu vecuma uzturlīdzekļi jau ir jāmaksā pašam bērnam.
Minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir nostiprināts Ministru kabineta Nr. 37 “Noteikumos par minimālo uzturlīdzekļu apmēru” un ir piesaistīts minimālajai algai, savukārt maksimālais uzturlīdzekļu apmērs nav noteikts. Plašāk par uzturlīdzekļu apmēru 2025. gadā lasiet LV portāla skaidrojumā šeit.
Laulību var šķirt tikai tiesa vai notārs. Tiesa laulību nešķir, ja laulātie nav vienojušies par kopīgā nepilngadīgā bērna aizgādību, saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību, bērna uzturlīdzekļiem un kopīgās mantas sadali vai ja attiecīgas prasības nav izšķirtas pirms laulības šķiršanas un netiek celtas kopā ar prasību par laulības šķiršanu.
Notārs laulību nešķir, ja laulātie nav apliecinājuši, ka laulība ir izirusi, un nav vienojušies par kopīgā nepilngadīgā bērna aizgādību, saskarsmes tiesību, bērna uzturlīdzekļiem un kopīgās mantas sadali (atbilstoši Civillikuma 77. pantā noteiktajam).
Pastāvot strīdam starp laulātajiem, tiesā tiek piedāvāta mediācija kā ārpustiesas strīdu risināšanas veids. Mediācija notiek ar vidutāja starpniecību. Mediācijas process var noslēgties ar vienošanos starp strīdā iesaistītajām pusēm vai arī bez vienošanās. Jebkurā gadījumā mediācijas rezultāts tiek iesniegts tiesā. Mediāciju ģimenes strīdos arī 2025. gadā apmaksā valsts. Plašāk par mediācijas procesu lasiet šeit.
Laikā, kamēr tiek šķirta laulība, abiem vecākiem ir jāturpina rūpēties par saviem bērniem, ievērojot bērnu labākās intereses (atbilstoši Bērnu tiesību aizsardzības likuma 6. pantā noteiktajam).
Protams, ja māte turpina liegt jums tikties ar bērniem un rodas strīdi, tad esat tiesīgs vērsties arī bāriņtiesā. Bāriņtiesu kontaktinformācija ir pieejama šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!